A világ eseményeiben való eligazodást segíti, ha figyelemmel kísérjük a nemzetközi sajtó tudósításait. Ezúttal Imre Gyula, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi osztatlan mesterszakos hallgatója gyűjtötte össze a legfrissebb „tech” híreket, hogy betekintést nyerhessünk, hogyan hat a technológia a minket körülvevő világra.
The Economist: Are tech stocks now good value? – Most éri meg a tech cégek részvényeibe befektetni?
https://www.economist.com/finance-and-economics/2022/11/10/are-tech-stocks-now-good-value
A letöltés ideje: 2022. 11. 12.
A Black Fridayhez közeledve igen sok kérdés megfordul a fejünkben nekünk, vásárlóknak. Mi van, ha rossz minőségű a termék, és ezért adják olcsón? Mi van, ha eredeti áron adják a terméket, csak az ármatrica más? Sőt, megéri-e egyáltalán vásárolni? S habár Warren Buffett, a híres részvénykereskedő, aki a világ egyik leggazdagabb embere, úgy fogalmazott: „akár zokniról, akár részvényről van szó, akkor szeretem megvásárolni, amikor le van értékelve”, a tudatos vásárló azért tisztában van a marketing erejével, el tudja választani az ocsút a búzától. Attól, hogy valaminek le van értékelve az ára, még nem biztos, hogy meg is kell vásárolni.
Mint a The Economist írja, a legtöbb részvény ára esett az idén. Az amerikai részvények S&P 500 index értékének több mint egyötödét elveszítették. A legnagyobb mértékben azonban a tech cégek részvényeinek árai zuhantak.
A tech cégek részvényeiben bővelkedő Nasdaq részvénypiaci index is közel egyharmadot esett, miután a rosszul sikerült harmadik negyedévi eredmény újabb eladási hullámot generált.
A cikk szerzője felhívja rá a figyelmet, hogy az Amazon, a Netflix és a Meta részvény árai idén bő 48%-ról, 58%-ról és 70%-ról zuhantak be. Ez egyértelműen megnövekedett piaci kínálatot generálhat. De vajon jó vásár lehet?
Az értékalapú befektetőknek – értékalapú befektetés alatt Benjamin Graham közgazdász elvei szerint a kezelt tőkepiaci, főleg részvény- és kötvénybefektetéseket értünk – korábban nem voltak túlzottan vonzóak a tech cégek. Graham leginkább két mérőszámra támaszkodott: a részvényárfolyam és a nyereség arányára, amely egy cég piaci értékét hasonlítja össze a nyereségével, és az ár a könyv szerinti értékhez viszonyítva, amely a részvények árát a vállalat eszközeinek, például ingatlanok, berendezések és készletek értékéhez hasonlítja össze.
Az elmúlt évtized nagy részében a technológiai részvények rendkívül drágának tűntek. Az év elején az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Meta és a Netflix részvényeinek árfolyama átlagosan 38-szoros nyereséget és 12-szeres könyv szerinti értéket ért el. A Russell 1000, a részvények széleskörű indexének számai a bevételek 24-szeresét és a könyv szerinti érték négyszeresét mutatták. Ezen értékek Graham és az értékalapú befektetők számára már ijesztőek lennének, a technológiai ipar mutatói elriasztják az értékalapú befektetőket, ellenben a növekedési befektetőkkel, akiknek vonzóak lehetnek ezek a mutatók.
A technológiai cégek, kezdve az Alphabettől, a Zoommal bezárólag, általában kevés fizikai eszközzel rendelkeznek, amelyet könyv szerinti érték is rögzít, azonban sok olyan immateriális eszközzel – például szoftverrel és humán tőkével – rendelkeznek, amelyek nem szerepelnek a könyv szerinti értékben.
A technológiai cégek emellett általában gyorsan növekednek, ami azt jelenti, hogy árukat a jelenlegi bevételekhez mérve a jövőbeli nyereség alulbecslésének kockázata jellemzi. Emiatt a technológiai részvények mindig is inkább a „növekedési” befektetőket vonzották, akik hajlamosak inkább gyorsan növekvő profittal rendelkező cégeket vásárolni.
A fentiek alapján kijelenthetjük, hogy bár az érték alapú befektetők kimaradtak a növekedési évekből, ugyanakkor elkerülték a piac közelmúltban bekövetkezett visszaesését is. Most azonban elég alacsonyak lehetnek az árak ahhoz, hogy az értékalapú befektetők is kipróbálják szerencséjüket a tech piacon.
Egyes részvények, például az Amazon és a Netflix, továbbra is drágák maradtak, de a kisebbek, köztük a PayPal és a Zoom felkelthetik az érdeklődést. Sőt két óriás is további érdeklődésre tarthat számot az értékalapú befektetők részéről, például az Alphabet 17-es ár-nyereség arányával jobb vásárnak tűnik, mint a legtöbb részvény. A Meta, amely jelenleg mindössze kilencszeres nyereséggel és kétszeres könyv szerinti értékkel kereskedik, még a grahami elvek követőinek az érdeklődését is felkeltheti.
A technológiai befektetők régóta tudatában voltak annak, hogy sokat fizettek részvényeikért, de remélték, hogy ezek az értékelések hosszú távon indokoltak lesznek. Az a tény, hogy sok technológiai részvény ma már értékpapírnak minősül, jelentős csapás lesz.
Végeredményben talán leegyszerűsített az az elképzelés, hogy az érték alapú befektetés és a technológiai részvények eredendően összeegyeztethetetlenek. A modern érték alapú befektetők között számos olyan kvantitatív adatokkal dolgozó szakembert találunk, mint például Cliff Asness az AQR Capital Managementnél, akik hatalmas adathalmazokat gyűjtenek össze és ezeket használják fel, hogy megalapozhassák üzleti döntéseiket.
Akárhogy is, a műszaki részvények értéke ma sokkal jobb, mint az év elején.
New Scientist: Computer chip made using mushroom skin could be easily recycled – A gombabőr felhasználásával készült számítógépes chip könnyen újrahasznosítható
https://www.newscientist.com/article/2346702-computer-chip-made-using-mushroom-skin-could-be-easily-recycled/
A letöltés ideje: 2022. 11. 12.
A gombabőr felhasználásával a számítógépes chipek és akkumulátorok könnyebben újrahasznosíthatóak lennének a New Scientist cikke szerint.
Minden elektromos áramkörnek, amely vezető fémekből áll, egy szigetelő és hűtő aljzatban kell elhelyezkednie, amelyet szubsztrátumnak neveznek. A számítástechnikai chipekben ez a hordozó szinte minden esetben újrahasznosíthatatlan műanyag polimerekből készül, amelyeket gyakran kidobnak, amiután lejár a chip élettartama. Ez hozzájárul az évente keletkező 50 millió tonna elektronikai hulladékhoz.
Ahogy Martin Kaltenbrunner, a linzi Johannes Kepler Egyetem munkatársa a New Scientist részére megfogalmazta, a szubsztrátum a legnehezebben újrahasznosítható része a technológiának, azonban hogyha ez chipeket is tartalmaz, amik értékesek, akkor érdemes lehet.
Kaltenbrunner és munkatársai ezen felbuzdulva megpróbálták a Ganoderma lucidum gombából származó bőrt biológiailag lebomló elektronikus szubsztrátumként használni.
Jellemzően a korhadó fán tenyésző gomba bőrt képez, hogy megvédje a gomba gyökérszerű részét, a micéliumot az idegen baktériumoktól és más gombáktól, míg a kutatók által tesztelt más gombákon nem nőtt bőr. Amikor kivonták és kiszárították a bőrt, felfedezték, hogy rugalmas és jó szigetelő anyag, több mint 200°C hőmérsékletet is kibír, a vastagsága pedig hasonló a papírlapéhoz. Jó tulajdonságokkal rendelkezik tehát, hogy az áramkör hordozója legyen.
Kaltenbrunner és csapata fém áramköröket épített a micélium bőrének felső részére, és kimutatta, hogy ezek majdnem olyan jól vezetnek, mint a szokásos műanyag polimereken. A hordozó több mint 2000-szeres hajlítás után is hatékony maradt, és a kutatók bebizonyították, hogy az alacsony fogyasztású eszközök, például a Bluetooth-érzékelők alap akkumulátorában is működhet a technológia.
A kutatók abban reménykednek, hogy a gomba szubsztrátot képesek lesznek a rövid élettartalmú elektronikai eszközökön tömegesen is alkalmazni.
BBC: Crypto giant FTX collapses into bankruptcy – Becsődöl a kripto óriásnak számító FTX
https://www.bbc.com/news/business-63601213
A letöltés ideje: 2022. 11. 12.
Az FTX kriptovaluta-tőzsde csődöt jelentett az Egyesült Államokban, a cég bírósági védelmet kért, mondván, még keresi a módját, hogy a pénzt visszatéríthesse a felhasználóknak. A korábbi vezérigazgató, Sam Bankman-Fried szintén lemondott posztjáról – közölte a cég.
Alig több mint egy hét alatt omlott össze az FTX birodalma, megrendítve az amúgy is problémás kriptopiacba vetett bizalmat.
Az összeomlás előtt Bankman-Fried a kriptográfiai szcéna egyik sztárja volt, gyakorta hasonlították össze Warren Buffett befektetési mágnással is. Bankman-Fried nettó vagyonát nemrég még több mint 15 milliárd dollárra becsülték.
A pletykák azonban, miszerint az FTX és más, Bankman-Fried úr tulajdonában lévő cégek ingatag pénzügyi helyzetben vannak, ügyfelek tömegét késztette arra, hogy megpróbálják a pénzüket levenni az FTX-ről, a digitális tokenek vásárlására és eladására használt tőzsdéről.
Bankman-Fried ugyan a likviditáshiánnyal küzdve megpróbált szervezni egy mentőcsomagot, de ez nem érte el a célját, így az ügyfelek nem jutottak hozzá a pénzükhöz.
A csődeljárás bejelentésével a cég továbbra is folytathatja működését, miközben a tartozásait bírósági felügyelet mellett strukturálja át.
Az FTX szerint a cél az volt, hogy „egy rendezett folyamatot indítsanak el az eszközök felülvizsgálatára és pénzzé tételére, globálisan az összes érdekelt fél javára”.
„Az FTX csoport értékes vagyonnal rendelkezik, amelyet csak szervezett, közös folyamatban tudunk hatékonyan kezelni” – mondta John J Ray III új vezérigazgató, korábban egy kockázatitőke-cégnél dolgozó ügyvéd, aki nagy horderejű csődügyekben is jártas.
A beadványban az FTX becslése szerint 10 és 50 milliárd dollár közötti eszközzel és kötelezettséggel, valamint több mint 100 000 hitelezővel rendelkezik.
Az eljárásban az FTX, valamint az Alameda Research, a Bankman-Fried által alapított kereskedelmi cég és nagyjából 130 leányvállalat vesz részt az FTX Twitteren megosztott nyilatkozata szerint.
Az FTX csődje kihatással lehet a teljes kriptopiacra. Bankman-Fried nagy horderejű szerepet kapott a kriptoiparban, és azon túl is, valamint gyakran beszélt az egész ágazat nevében a szabályozók előtt.
Bankman-Fried a legutóbbi amerikai választásokon jelentős adományozója volt a demokratáknak, míg korábban marketingkampányt indított hírességek bevonásával, hogy meggyőzze az USA közvéleményét arról, a kriptográfia jó befektetés.
De ahogy egyre nagyobb jelentőségű figurává vált, kérdések vetődtek fel az üzleti birodalma különböző részei közötti kapcsolatokról, valamint az FTX és az Alameda közötti esetleges összeférhetetlenségről.
A cégeinél tapasztalt gondok a kriptopiac többi részét is megviselték: egy hét alatt 20%-ot estek az olyan devizák, mint a Bitcoin. Az ágazat több vállalata már az év elején összeomlott, vagy közeledett a bedőléshez, miután a digitális valuták értéke hirtelen visszaesett.
A BBC hozzáteszi, Bankman-Fried ugyan elismerte, hogy a bukás az ő hibája, de ez csekély vigasz lesz a potenciálisan 1,2 millió főt kitevő FTX-ügyfélkör számára, akik most elveszíthetik kriptomegtakarításaikat.
Gyűjtötte és fordította: Imre Gyula
A borítókép forrása: kiplinger.com