A Ludovika Collegiumban október 24-én megrendezésre került a szemeszter első közéleti beszélgetése, mely a Közel-Kelet jövőjével kapcsolatos két aggodalom forrásának mélyebb megértését célozta meg.
Az eseményre meghívott két kiváló törökországi szakértő, Dr. Mustafa Kibaroglu professzor úr és Dr. Aysegül Kibaroglu professzor asszony osztotta meg velünk tapasztalatait és meglátásukat a vízhiány problémájáról, a nukleáris energia bőségéről, valamint annak felhasználásáról.
A Közel-Kelet országai a térség vízkészleteinek szűkössége miatt súlyos vízválsággal küzdenek, ugyanakkor a nukleáris fegyverek bősége a térségben a globális biztonság szempontjából is komoly aggodalomra adhat okot. A helyzet összetett, és a fenntartható megoldások megtalálásához sokrétű és szerteágazó megközelítésre van szükségünk, amelyet a két professzor is felvetett. Míg Dr. Aysegül a vízkészletekkel kapcsolatos problémákról beszélt, különös tekintettel az Eufrátesz-Tigris folyó medrére – mely témában számos publikációja is megjelent –, addig Dr. Mustafa a török külpolitika és a nukleáris fegyverek használatának, globális kérdéskörének fontosságát vizsgálta.
Az előadás nyitott volt a hallgatóság számára, ennek eredményeképp az LC aulája kedd estére megtelt több budapesti szakkollégium diákjával, akik saját kollégiumukat képviselték a közéleti beszélgetésünkön, melynek végén egy izgalmas Q&A session is kialakult.
Írta: Molnár Dóra
Fotó: Sarnyai Benedek Máté