A november 10-11-ei hétvégén került megrendezésre a Ludovika Collegiumban a szemeszter egyik csúcspontja, a hackathon. A 24 órás csapatverseny különlegességét a rövid távú, hatékony feladatmegoldás mellett az adja, hogy minden alkalommal – a tematikus ívek számától függően – két vagy három különböző szakpolitikai problémát kell megoldania az egyes csapatoknak, annak függvényében, hogy az adott félévben ki melyik tematikus ív kurzusaira járt. Ennek megfelelően idén vízügyi, illetve energiapolitikai problémakört kellett feltérképeznie a csapatoknak, és arra egy komplex és átfogó megoldást találniuk. A félévente megrendezésre kerülő hackathonokon a felsőbbéves hallgatók versengenek egymással, akik a 24 óra letelte után egy szakmai zsűri és a kollégium többi tagja előtt prezentálják kidolgozott projektterveiket.
A vízügyi kurzus csapatainak feladata szoros összefüggésben állt a félév során tett terepgyakorlatokkal, ugyanis a hallgatók Nógrádszakál, Rimóc, illetve Tiszabura és Tiszabő településekre látogattak el a félév során, ahol nap mint nap súlyos, az életet megnehezítő szociális és vízügyi problémákkal kell szembesülnie a helyi lakosoknak. Ennek megfelelően a hallgatók a szürke- és feketevíz-szennyezés és az ivóvízproblémák megszüntetése vagy a csatornahálózatok problémáinak kiküszöbölése kapcsán álltak elő javaslatokkal, amelyeket minden esetben a helyben működő és óriási segítséget nyújtó Máltai Szeretetszolgálattal karöltve szeretnének kivitelezni.
Az energiapolitikai kurzus hallgatóinak pedig intézkedési tervet kellett kidolgoznia arra az esetre, ha az energiahordozó-árak idén is drasztikusan megnövekednének. A csapatoknak konkrét szabályozási eszközöket kellett megnevezniük, így a tavalyihoz hasonló esetleges villamosenergia- és földgáz-áremelkedés kontrollálása érdekében tett javaslatok kidolgozása során figyelemmel kellett lenniük többek között az időbeliségre, megvalósíthatóságra és a fenntarthatóság szempontjaira.
A huszonnégy órás fókuszt segítette a közös pizzavacsora, illetve a reggeli közös kávézás és pogácsázás. A péntek délelőtt 10 órakor kezdődő feladatokat másnap reggel kellett prezentálni a neves szakembereket felsorakoztató zsűri előtt. A zsűri összetételéről érdemes tudni, hogy a méltányosság jegyében az Energetika és a Vízdiplomácia kurzus egyaránt 2-2 szakembert delegált: Dr. Fülöp Sándort, az NKE Víz- és Környezetpolitikai Tanszék docensét; Dr. Szabó Lászlót, a BCE REKK kutatóközpont-vezetőjét, Dr. Szilvácsku Miklós Zsoltot, a MATE Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszék adjunktusát, valamint Dr. Szörényi Gábort, az MVM felügyelőbizottság elnökét, míg a zsűri elnöki pozícióját Dr. Kovács László dandártábornok, az NKE tudományos rektorhelyettese töltötte be.
Az előadások után, rövid tanakodást követően a zsűri eredményt hirdetett, kiemelve, hogy mindegyik csapat egy komplex, átfogó és megvalósítható javaslattal állt elő. A dobogóra négy csapat is felfért, méghozzá úgy, hogy a zsűri döntése alapján megosztva vehette át az első helyért járó oklevelet a „Go!grádszakál” – az LC-s csapat tagjai: Bogdány Virág (MATE, Tájrendező és kertépítő mérnök), Dévényi Júlia (PPKE, Jogász), Turú Márton (BCE, Nemzetközi gazdálkodás), valamint a „Paks III.” – az LC-s csapat tagjai: Dabóczi Bence (Semmelweis Egyetem, Általános orvos), Sahin Máté (BCE, International Business) – fantázianevet viselő csapata.
A hackathon tehát idén is gyümölcsözőnek bizonyult a Ludovika Collegiumban; reméljük, a javaslatok a gyakorlatban is hozzájárulnak hazánk szakpolitikai problémáinak enyhítéséhez.
Írta: Máttyus Marcell
Fotó: Hajnal Dominik