„A Geopolitika kurzus a sorban a harmadik volt a Ludovika Collegium elsőéves hallgatói számára teljesítendő alapozó tantárgyak közül, A szakpolitika-alkotás alapjai és gyakorlata, valamint a Politikai eszmerendszerek mellett. A november 13-án kezdődő szeminárium fő célja az volt, hogy alapvető geopolitikai ismeretekre tegyünk szert, ezáltal jobban átlássuk a nemzetközi kapcsolatrendszereket és a nagyhatalmi törekvéseket.” – Németh Lizett, a Ludovika Collegium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi osztatlan képzésének hallgatója cikkében gyűjtötte össze kurzusról szerzett személyes tapasztalatait.
A Magyar Külügyi Intézet három munkatársa koordinálta a félév ezen alkalmait. Dr. Eszterhai Viktor kutatási igazgató és Ármás Julianna Nyugat-Balkán kutató munkáját Viola Cintia kutatói asszisztens segítette. A kurzusvezetők felváltva tartották meg az órákat. Dr. Eszterhai Viktor hétfőként elméleti, míg Ármás Julianna szerdánként gyakorlati anyagokkal bővítette a tudásunkat. Az órai aktivitást Viola Cintia monitorozta. A kurzus előadásai az esti órák ellenére mindig jó hangulatban teltek. Nyitottan és kíváncsian vártuk az új témákat, vitalehetőségeket, és természetesen a kurzusvezetők által kiosztott gyakorlati feladatokat is. A félév során szó volt a geopolitika reneszánszáról, a geopolitikai értelmezésekről, a hatalom fogalmáról, továbbá a tengeri hatalom kérdéskörét is áttekintettük. Mindezek mellett jelentős szerepet kapott Eurázsia térsége és az eurázsiai koncepciók. Ebben a témában hallgathattuk meg Ilyash György Oroszország-szakértő vendégelőadását is. A kurzus végén kicsit jobban kiveséztük a geoökonómia fogalmát és a kritikai geopolitikát is. A felsorolásból is látszik, hogy egy igen sokrétű tudásanyaggal gazdagodhattunk a félév során. A tanulási folyamatot segítették a kötelező és ajánlott irodalmak, magyar és angol nyelven egyaránt. A teljesítési feltételek abszolút reálisak voltak. Habár a félév végén, a vizsgaidőszak közeledtével már mindenkinek sok tanulnivalója és teendője volt, sikerült időben leadnunk a kötelező esszéfeladatokat. A kurzusvezetők a közös Microsoft Teams felületre feltöltött, tanulást segítő anyagokban ismertették a választható témákat – ezek bőségesen rendelkezésre álltak. Így senkinek nem okozott komolyabb fejtörést, hogy egy-egy beadandót milyen tárgykörben készítsen el. Az esszéket két-három oldal terjedelemben kellett megírni és leadni, általában egy hét határidővel. A kurzus zárását követő héten emailen keresztül kaptunk kiértékelést munkánkról és az elkészült dolgozatok minőségéről egyaránt.
Hadd folytassam néhány személyes vonatkozással. A geopolitika már régóta foglalkoztat. Még középiskolás éveim alatt kezdtem el különböző földrajz- és politikatudósok, illetve geológusok videós tartalmaiból tájékozódni, amikor is jelentkeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcs-Ész elnevezésű tudományos versenyére, méghozzá nemzetközi tanulmányok kategóriában. A kíváncsiságom azóta sem hagyott alább, sőt… Az utóbbi években tudatosan is igyekszem tenni annak érdekében, hogy egyre szélesebb látókörben tudjam értelmezni a geopolitikát mint tudományt. Számos szakkönyvet olvastam már a témában, illetve a lehető legtöbb politikai földrajzzal vagy geopolitikával kapcsolatos, szabadon választható tantárgyat vettem fel az egyetemen. Továbbá a Ludovika Collegium podcastsorozatának egyik részét is geopolitikai témában készítettem el, Dr. Bernek Ágnes asszonnyal, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ Geopolitikai Kutatóközpontjának vezetőjével. Ezek alapján talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy a Ludovika Collegium képzéséből az imént részletezett Geopolitika kurzus volt a kedvencem ebben a félévben. Nagyon tetszett Dr. Eszterhai Viktor előadásmódjában az, hogy a legnehezebben megérthető témákat is közel tudta hozni a hallgatósághoz egy-egy szimpla és hétköznapi példa segítségével. Rendkívül közvetlen szakember, akire egy pillantást elég vetni, hogy nyilvánvaló legyen, élvezi azt, amit csinál. Tudtommal Ármás Julianna korábbi asszisztensi szerepkörét követően idén volt elsőként kurzusvezetőként jelen. Az órái ennek okán inkább voltak komolyabb hangvételűek, ez –ahogy már említettem – részben talán betudható annak, hogy először volt tárgyfelelősi pozícióban, másrészt pedig ő a gyakorlati részeket tartotta, amelyhez sokkal inkább volt szükség precizitásra és koncentrációra. Ez kezdetben furcsa volt, Dr. Eszterhai Viktor stílusával összevetve, azonban azt gondolom, a kurzus végére a csapat kellőképp hozzászokott ehhez a munkamorálhoz is. Számomra újdonság volt a tengeri hatalom kérdésköre, ezért nekem ez a téma tetszett a leginkább. Véleményem szerint a teljesítési feltételek és az oktatók egyaránt korrektek voltak. Azt gondolom, hasznos és hiánypótló szövegeket kaptunk kötelező olvasmány gyanánt. Értékeltem, hogy idegen nyelvű irodalmat is olvashattunk, hiszen így nem csak egy nézőpontból tudtunk megközelíteni egy-egy kérdéskört. Ami hatalmas pluszt jelent számomra, hogy kaptunk írásos visszajelzést arról, hogyan is sikerültek a beadandó munkáink. Személy szerint én ezt nagyon fontosnak tartom, hiszen így tudok könnyen tanulni a hibáimból.
A Geopolitika volt az utolsó alapozó jellegű kurzus az elsőévesek számára a félévben. Sok interakciót és együttműködést igénylő pár hét áll mögöttünk, de az biztos, hogy a geopolitika számos részterületére vonatkozó, új információval és felmerülő problémával – néhol azok megoldásával – lettünk gazdagabbak. Összegezve az eddigieket, bátran kijelenthetem, hogy olyan tudást szedtünk magunkra, amelyet a jövőben kamatoztatni tudunk majd.
Szerző: Németh Lizett