A világban történő események megértéséhez elengedhetetlen, hogy hiteles forrásokból tájékozódjunk. Ezúttal Máttyus Marcell gyűjtött össze néhányat a november 20-án elrajtolt katari labdarúgó-világbajnokságot érintő cikkek közül.
After criticism, smooth World Cup seen as crucial to Qatar – Reuters
https://www.reuters.com/world/middle-east/after-criticism-smooth-world-cup-seen-crucial-qatar-2022-11-18/
A letöltés ideje: 2022. 11. 18.
A napokban elrajtoló katari labdarúgó-világbajnokság rendezése számos kritikát kapott a világ minden pontjáról. A rendezőkön óriási a nyomás, hogy a tornát zökkenőmentesen és botrányok nélkül bonyolítsák le, és ezáltal sikerként könyvelhessék el a világbajnokságot. Mióta odaítélték a rendezési jogot Katarnak, számos kritika érte az országot, többek között a bevándorló munkavállalókkal való embertelen bánásmód miatt. Szakértők szerint Katar akkor nyerhet a világbajnoksággal, és tudja elhallgattatni a kritikusokat, ha teljesen zavartalanul zajlanak le a játékok.
A kis lélekszámú rendező ország – melynek lakossága elférne a világbajnokságra épített nyolc új stadionban – számára a VB-rendezés stratégiai jelentőségű, hiszen a gázexportőri szerep mellett így is szeretné stabilizálni helyét a világpolitikában. A torna megmutatná a világ számára, hogy Katar soft power tekintetében „globális és multilaterális szereplő”. A rendezők óriási érdemnek tartják, hogy első közel-keleti országként megrendezhetik a játékokat, ugyanakkor kifogásolják a nyugati világ szerintük képmutató hozzáállását. A kritikusokkal szemben munkaügyi reformok felmutatásával lépnek fel, mellyel a munkások helyzetének folyamatos javulását próbálják bizonyítani. A katari jogsértésekkel szemben sok labdarúgó-szövetség tiltakozik, melynek kapcsán a FIFA azt kérte, hogy a szövetségek a labdarúgásra koncentráljanak az ideológiai és politikai csatározás helyett.
Why Qatar is a controversial host for the World Cup – tpr.org
https://www.tpr.org/sports/2022-11-18/why-qatar-is-a-controversial-host-for-the-world-cup
A letöltés ideje: 2022. 11. 18.
Amikor 2010-ben odaítélték Katarnak a 2022-es labdarúgó világbajnokság rendezési jogát, örömünnep tört ki Dohában, ugyanakkor ezzel párhuzamosan megjelentek a kritikus hangok is mindenfelé a világban. A rendezés logisztikájával kapcsolatban is többen bírálták az országot, kezdve a sivatagi környezettel és a rettentő hőséggel, ami kihívást jelent majd a labdarúgók számára. A kis lélekszámú ország több mint egymillió szurkoló érkezésére készül, ami szintúgy komoly kihívást jelent. A rendezés kapcsán a korábbi FIFA-elnök, Sepp Blatter is úgy fogalmazott, hogy rossz választás volt. Katar a valaha volt legkisebb ország, amely hasonló nagyságú sporteseményt rendez, és amikor megnyerte a rendezési jogosultságot, nem volt meg a torna megrendezéséhez szükséges stadionok, szállodák és autópályák nagy része. Az építési munkálatokban résztvevő munkások 90%-a vendégmunkás volt, akiknek embertelen körülmények közt kellett dolgozniuk, amely számos halálesethez vezetett, bár ezt a rendezők tagadják, és csupán néhány halálesetet ismernek el.A kritikák kapcsán jegyezték meg a szervezők, hogy óriási lehetőségként tekintenek a VB-re, mely segít a jóléti normák javításában is, így az mindenki javára van.
A katari helyzet miatt aggodalmát fejezte ki sok jogvédő szervezet is a katari büntetőtörvénykönyv szigorúsága miatt, a nők és a szexuális kisebbségek jogait illetően. A rendezők a vádak kapcsán úgy fogalmaztak, hogy mindenkit sok szeretettel várnak, csupán azt kérik, hogy tartsák tiszteletben a helyi kultúrát.
Szintén nagy port kavart a korrupciós botrány Katar körül, hiszen számos, a rendezés odaítélésekor magas FIFA-pozíciót betöltő tisztségviselőt eltiltottak emiatt. Több alkalommal is felmerült a gyanú, hogy megvesztegetés útján nyerte el az ország a rendezési jogot.
Komoly fennakadást jelent az európai futball számára a világbajnokság szokatlan időpontja, hiszen így megakadnak a nemzeti bajnokságok, a játékosokat nagyobb terhelésnek teszik ki. Az extrém meleg miatt került novemberi időpontra a világbajnokság, hiszen a sivatagi forróság nyáron elviselhetetlen lett volna a labdarúgók számára, azonban Katarban még a téli időjárás is rendkívül forró.
The Qatar World Cup shows how football is changing – The Economist
https://www.economist.com/international/2022/11/17/the-qatar-world-cup-shows-how-football-is-changing
A letöltés ideje: 2022. 11. 19.
Amikor a katari világbajnokság megrendezésének híre napvilágot látott, sokan felvonták a szemöldöküket a futball világában. A korrupciós botrányok mellett azért érdekes az ügy, mert jelzi, hogy szükség van újítások bevezetésére a futballban. Katar úgy nyerte el a rendezési jogot, hogy nincs nagy futballhagyománya az országnak, még sosem kvalifikált a világbajnokságra korábban, és nem rendelkezett a torna lebonyolításához szükséges infrastruktúrával. Katar új színfoltot jelent a futball világában, ami beleillik az utóbbi évek tendenciáiba, elég csak az Európai Szuperliga hamar elbukott ötletére gondolni. Katar legfőbb vonzereje a pénz volt, melyet megmutat a tény, miszerint a katari az eddigi legdrágább világbajnokság. A Katar 2030 elnevezésű, 300 milliárd dolláros, átfogó gazdaságfejlesztési terv nagy részét a világbajnokság igényeit szem előtt tartva írták meg, így például a metróhálózat útvonala a stadionokhoz is igazodott.
Az előbb említett Európai Szuperliga az elképzelések szerint az NFL-rendszerhez hasonló módon működött volna, azonban a hagyományokhoz ragaszkodó szurkolók ellenállása miatt meghiúsult az ötlet. Velük szemben azonban a befektetők és klubok olyan megoldásokat részesítenének előnyben, melyek garantálják az egyre drágább befektetések megtérülését, hiszen számos sztárklub pénzügyi nehézséggel küzd, akik különböző módon, például a médiaközvetítési jogok eladásával próbálják kompenzálni mindezt. Januárban pedig több spanyol klub is visszatér a Közel-Keletre, Szaúd-Arábiába a Supercopa keretében. Szintén érdekes jelenség a FIFA és az UEFA közti feszültség, hiszen előbbi az európai szervezet által kialakított monopolhelyzetre panaszkodik, melynek következtében az UEFA sokkal több pénzhez jut. Ezt megváltoztatandó a FIFA újabb bajnokságok szervezését és a korábbi struktúrák átalakítását – ilyen a barátságos meccsek minimalizálása – irányozta elő. A futball forradalmasításával kapcsoltban három ötlet merült fel. Az első az, hogy a világbajnokságot ne négyévente, hanem kétévente rendezzék meg. A második, amelyet a FIFA irányító tanácsa nem sokkal a világjárvány előtt hagyott jóvá, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnének a klubvilágbajnokságnak nevezett szezonközi tornára, illetve a harmadik – és a legvalószínűbb, hogy ez történik majd –, hogy a Nemzetek Ligáját kiterjesztik más kontinensekre is. Az UEFA a FIFA ötletére úgy reagált, hogy meghívott dél-amerikai országokat, csatlakozzanak 2024-től a Nemzetek Ligájához. Szintén az újítások miatt a világbajnokságra a további növekedés jövője vár, idén kétszer annyi csapat lép pályára, mint 1970-ben, míg 2026-ban már 48 csapat vesz részt a játékokon.
The World Cup’s Forgotten Team – The New York Times
https://www.nytimes.com/2022/11/16/sports/soccer/world-cup-migrant-workers.html
A letöltés ideje: 2022. 11. 18.
A katari világbajnokság munkálataiban nepáliak százezrei vettek részt, amiért súlyos árat kellett fizetniük. A stadionok és az infrastruktúra felépítéséhez elengedhetetlen volt arra a több százezer vendégmunkásra, akik óriási hőségben és veszélyes körülmények között dolgoztak nap mint nap. A munkásság olyan népes és annyira sok helyről érkezett, hogy számukat lehetetlennek tűnik megszámolni. Olyannyira meghatározhatatlan csoportról van szó, hogy a mai napig senki sem tudja megállapítani, pontosan mennyien haltak meg a munkálatok során. Emberi jogi szervezetek több ezerre teszik a halálos áldozatok számát. A katari szervezők hivatalos számítása – amelyet gondosan a versenyhez közvetlenül kapcsolódó projektek halálos áldozataira korlátoznak – 37 fő, és csupán három, ha kizárólag a munkahelyi baleseteket számoljuk. A két regionális szuperhatalom, Kína és India közé szorult Nepál kicsi iparral, de nagyszámú munkaerővel rendelkezik. Az ország vezetősége küszködik a munkalehetőségek biztosításával, így rengetegen kényszerülnek külföldön munkát vállalni, melyre kiváló alkalmat biztosítottak a világbajnoki építkezések. Egyedül India küldött több munkást a katari vb-re Nepálnál. A kormányzat szerint ezen munkások is részei annak a folyamatos exodusnak, amelynek során a nepáli lakosság több mint 25 százaléka vándorolt el a tengerentúlra dolgozni, amióta 1994-ben elkezdték gyűjteni az ilyen munkával kapcsolatos nyilvántartásokat. A tavalyi évben 650 000 nepáli távozott külföldi munkaszerződéssel, és az általuk hazaküldött pénzátutalások az ország nemzeti jövedelmének negyedét teszik ki, ami az egyik legmagasabb arány a világon. Katar nagy lelkesedéssel fogadja a bevándorlókat, akik az ország lakosságának túlnyomó részét adják. Rengetegen versengenek a munkákért, hiszen a környező országok szegényei számára pénzkereseti lehetőséget jelent. Nepál talán magasabb árat fizetett a migráns munkaerőért, mint más nemzetek. A nepáli munkaügyi minisztérium által összegyűjtött adatok szerint legalább 2100 nepáli munkás halt meg Katarban 2010 óta. A halál okai többek közt a korai szívroham, a hőséggel kapcsolatos egészségügyi problémák – melyet a helyi vezetőség környezeti diszadaptációnak nevez – és a nagyszámú öngyilkosság. Sok fiatal veseelégtelenségben huny el, azonban nehéz megállapítani a halálozások pontos számát, mivel rengetegen hazatérésük után halnak meg, a megfelelő ellátás hiányában. A halottak között óriási arányban vannak a 20 és 45 év közötti férfiak, akiket a „természetes haláleset” kategóriába sorolnak, és nem végeznek rajtuk boncolást. A bevándorlók helyzetét tovább nehezíti, hogy először ki kell fizetniük a toborzási díjat, ami mindig meghaladja azt az összeget, amit a toborzók legálisan kérhetnének: ez akár több havi fizetést is jelenthet. Azonban a világbajnokság illetékesei évek óta visszautasítják a migráns munkavállalókkal való bánásmóddal kapcsolatos kritikákat mind Katarban, mind a hazájukban, igazságtalannak nevezve a támadásokat, megjegyezve, hogy előre léptek a körülmények javítása terén. Ezek közé tartozik a minimálbér megállapítása (havi 275 dollár) és a kafala nevű büntetőrendszer eltörlése, amely lehetővé tette a munkáltatók számára, hogy visszatartsák a dolgozók útlevelét, így gyakorlatilag lehetetlenné téve számukra az ország elhagyását vagy a munkahelyváltást engedély nélkül. A kritikusok azonban megjegyzik, hogy a reformok túlnyomó része a munkálatok végére került bevezetésre, továbbá hogy azokból az egyszerű munkavállalók semmit sem érzékelnek.
Gyűjtötte és fordította: Máttyus Marcell
A borítókép forrása: dezeen.com