A világ eseményeiben való eligazodást segíti, ha figyelemmel kísérjük a nemzetközi sajtó tudósításait. Ezúttal Szalai Emília Sára – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem International Public Service Relations MA szakának hallgatója és a Budapesti Corvinus Egyetem diplomása International Relations szakon – gyűjtött össze néhányat az orosz–ukrán konfliktus kontextusát érintő hírek közül.
В Финляндии назвали „ядерные угрозы России” главной причиной стремления в НАТО / Finnország megnevezte a NATO-tagságra való törekedésének fő okát, ami az „orosz nukleáris fenyegetés”
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16495643
A letöltés ideje: 2022. 12. 04.
2022 februárjában, az Oroszország által indított különleges katonai hadművelet megkezdése után Finnország beadta NATO-csatlakozási kérelmét, kiemelve az orosz nukleáris fenyegetés veszélyét. Pekka Haavisto, Finnország külügyminisztere azt nyilatkozta, hogy „megváltozott az európai biztonsági helyzet” az Ukrajnában kezdett különleges hadművelet óta. Finnországnak ideje volt elgondolkodnia azon, miként reagáljon erre a fenyegetésre, és miként kapjon támogatást a nukleáris és vegyi fegyverek lehetséges bevetése ellen, ami jelenleg alapvető tényezője lett a NATO-csatlakozásnak.
2022. május 18-án Svédország és Finnország benyújtotta csatlakozási kérelmét a szövetséghez, de Törökország azonnal leállította a folyamatot, és követelésekkel állt elő. 2022. június 28-án, a madridi NATO-csúcs kezdete előtt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Magdalena Andersson akkori svéd miniszterelnök, Sauli Niinistö akkori finn elnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök megbeszéléseket folytattak. Aláírták azt a memorandumot, ami felvázolja azokat a feltételeket, amelyeket Stockholmnak és Helsinkinek teljesítenie kell a NATO-tagságért.
A NATO-csatlakozás továbbra is áll: a szövetség 30 tagja közül kettő, Magyarország és Törökország nem fogadta el eddig Svédország és Finnország NATO-felvételi jegyzőkönyvét.
G7 вслед за ЕС ввела потолок цен на нефть из России. Москва заявила, что не примет это ограничение / Az EU-t követően a G7 is plafont vezetett be az oroszországi olajárakra. Moszkva kijelentette, hogy nem fogadják el a bevezetett korlátozást.
https://www.bbc.com/russian/news-63840456
A letöltés ideje: 2022. 12. 04.
Az orosz olaj árplafonját a G7-országok és szövetségeseik hivatalosan is engedélyezték közvetlenül azután, hogy az EU elfogadta a 60 dolláros árplafont. A korlátozás december 5-én vagy nem sokkal ezután lép életbe.
A közlemény szerint a „globális energiapiacok stabilitásának támogatása” és az orosz invázió „negatív gazdasági következményeinek minimalizálása” mellett az a döntés is megszületett, amiben „megakadályozzák, hogy Oroszország hasznot húzzon Ukrajna elleni agresszív támadásából”.
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere tegnap kijelentette, hogy mivel Moszkva közvetlen tárgyalásokat folytat a partnerekkel, nem aggasztják az orosz olajra vonatkozó korlátok. Továbbá az orosz hatóságok is beszámoltak arról, hogy Oroszország nem fog olajat eladni az árplafont támogató országoknak.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő is kijelentette, hogy Oroszország már felkészült egy ilyesfajta plafon bevezetésére, jelenleg kiértékelik az egész szituációt. A plafont semmiképp nem fogja a vezetés elfogadni.
A Russian Urals kőolaj hordónkénti ára 64 dollár volt pénteken. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint az alacsony és közepes jövedelmű országoknak, amelyeket súlyosan érintett az energia- és nyersanyagköltségek emelkedése, különösen előnyös lesz a plafon bevezetése. Szerinte Putyin fő bevételi forrását azonnal elvágja majd az árkorlátozás. Az olajár felső határa szerinte csökkentené Oroszország azon pénzügyi forrásait, amelyeket Vlagyimir Putyin elnök „gyilkos inváziójának” finanszírozására használ.
Источник рассказал о подготовке Киевом провокации по срыву транзита аммиака / Egy érintett arról beszélt, hogy Kijev provokációra készül az ammónia szállításának megzavarására
https://ria.ru/20221204/tranzit-1836180564.html
A letöltés ideje: 2022. 12. 04.
Ukrajna arra készül, hogy megzavarja az Oroszországból érkező ammónia forgalmát, mely a Togliatti városából Odesszáig nyúló vezetékben forgalmaznak.
A RIA Novosztinak névtelenül nyilatkozó katonai-diplomáciai forrás szerint a kijevi rezsim provokációra készül, hogy meghiúsítsa az ENSZ azon kísérletét, hogy helyreállítsák az ammónia áthaladását a Togliatti–Odessza vezetéken.
Beszámolója alapján az odesszai kikötői üzem területén található ammóniatároló létesítmények kupola alakú tetején robbanóanyagot helyeznek majd el, hogy tönkretegyék a műhely infrastruktúráját. A kupola károsodását a hírek szerint az orosz hadsereg által végrehajtott rakétatámadásra szeretnék fogni.
Az Északi Áramlatnál történt szabotázshoz hasonlóan – folytatta – a provokáció fő célja az lenne, hogy megtagadja Oroszország lehetőségét, hogy nitrogénműtrágyák gyártásához szükséges ammóniát exportáljon a világ különböző régióiba, különösen a fejlődő országokba.
A Togliattiból Odesszába vezető ammóniavezetéket az 1970-es évek végén építették meg. Évente mintegy 2,5 millió tonna nyersanyagot szállítanak keresztül rajta. A szállítást február 24-e óta leállították, miután megkezdődött az orosz különleges hadművelet Ukrajnában.
Az oroszok, ukránok, törökök és az ENSZ illetékesei által július végén kötött gabonamegállapodás lehetővé tette az orosz műtrágyaexport újraindítását. Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettese szerint egy-két héten belül újraindulhat az ammóniaszállítás.
Страны Восточной Европы превратились в «украинский Урал» / Kelet-Európa országai az „ukrán Urállá” váltak
https://vz.ru/world/2022/12/2/1185178.html
A letöltés ideje: 2022. 12. 04.
A NATO napirendjére tűzte a szovjet típusú harci rendszerek és a hozzájuk tartozó lőszerek szállításának és fejlesztésének megszervezésének lehetőségeit Ukrajnában. „Kifejezetten az amerikai befektetésekre gondolunk a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Bulgáriában” – jelentette ki Anthony Blinken amerikai külügyminiszter. A kelet-európai hadiipar fellendülőben van, hiszen „szovjet” típusú hadianyagot gyártanak az ukrán fegyveres erők számára. Ebben az eljárásban az USA is részt kíván venni. Blinken állítása szerint a szovjet időkből származó, évek óta raktárban tárolt eszközökkel terveznek elsősorban. Ezenkívül elismerte, hogy bizonyos körülmények között szükséges lenne olyat gyártani, ami egy ideje már nem készült.
A New York Times korábbi beszámolója alapján a NATO-tagországok kétharmada kifogyott a lehetőségekből Ukrajna felfegyverzésére. A jelentések szerint a 30 NATO-tagországból 20 ellátása a nullához közelít, de a maradék 10-nek, köztük Németországnak, Olaszországnak, Franciaországnak és Hollandiának, még mindig van kapacitása fegyvergyártásra.
Korábban a Reuters azt állította, hogy a kelet-európai fegyverszektor virágzik, és szovjet kori fegyvereket és lőszereket szállít Ukrajnának. A kimeneti rátát a hidegháború óta sosem látottnak nevezi. Az alacsony gyártási költségek és a lőszer Ukrajnába szállításának egyszerű logisztikája alátámasztja a NATO ezen döntését.
Bulgária két jelentős katonai vállalatnak ad otthont, amelyek páncéltörő rendszereket, kézi lőfegyvereket, gránátvetőket, aknavetőket és lőszereket gyártanak, s itt a bővítés lehetőségei növelhetők. Ezen bolgár gyártmányok onnan váltak ismertté, hogy különösen fontosak voltak a közel-keleti háborúkban. Az egykori Csehszlovákia területén kiságyúkat, légvédelmi rádióelektronikát és kommunikációs berendezéseket gyártanak. Csehország mint Ukrajna közvetlen katonai segélynyújtója a kilencedik helyen áll az Ukrajnába szállított fegyverek rangsorában. Ukrajnát a szlovák hadiipar – páncél-, tüzér-, puska- és lőszeripar – összeszerelő létesítményei támogatják.
Война в Украине: можно ли ожидать начала мирных переговоров? / Háború Ukrajnában: várhatjuk-e, hogy hamarosan megkezdődjenek a béketárgyalások?
https://www.bbc.com/russian/features-63840461
A letöltés ideje: 2022. 12. 04.
Nemrég Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke bejelentette, készen áll a tárgyalásokra Moszkvával, és nem utasítja el azt, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek a felek. Olaf Scholz német kancellár pedig telefonbeszélgetést folytatott Vladimir Putyinnal, szeptember óta először. Ez persze nem jelenti azt, hogy magas szintű béketárgyalások kezdődnének.
Erre csak akkor kerülhet sor, ha az orosz elnök kifejezi eltökéltségét, hogy véget vessen az ukrajnai harcoknak – jelentette ki az amerikai elnök. Ez természetesen még nem történt meg.
Nem közeledünk fordulóponthoz a tárgyalásokon, mert a Kreml aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy Washington nem ismeri el az orosz szuverenitást Ukrajna szeptember végén annektált régiói felett, és hogy a nyugat felfegyverzi Ukrajnát. De miközben a konfliktus folytatódik, és a hideg tél újabb halállal, pusztítással és szenvedéssel fenyeget Ukrajnában, az emberek folyamatosan azt várják, mikor kezdődnek meg a béketárgyalások.
A nyugati felek úgy gondolják, Oroszország gyengébb helyzetben lesz a következő hónapokban, mint jelenleg, tekintettel Ukrajna katonai vezetésére és az orosz katonai erőfeszítések számos nehézségére. Viszont több diplomata is úgy nyilatkozott, még nem érkezett el az idő arra, hogy lezárható legyen a konfliktus. Szerintük a Nyugatnak továbbra is arra kell összpontosítania, hogy megfelelő szintű humanitárius segítséget és további katonai támogatást nyújtson Ukrajnának. Viszont a kérdés továbbra is nyitott marad: meddig hajlandók Ukrajna nyugati szövetségesei elmenni Kijev katonai céljainak támogatása érdekében?
Többek szerint már nincs visszaút a 2022. február 24-i határokhoz, ellenben Ukrajnának nagyon nagy elhatározás kell ahhoz, hogy feladja még a 2014-es évben Oroszország által elfoglalt Krímet és a most megszállás alatt tartott Donbasz nagyobb részét. Titkos folyosókon az információátadások továbbra is folynak a Pentagon és az Orosz Védelmi Minisztérium között. William Burns CIA-főnök és orosz kollégája, Szergej Nariskin részt vesznek a béketárgyalások előkészítésében, ennek ellenére a konfliktus megoldása távol áll még a jelenlegi helyzettől, továbbá a háború diplomáciai megoldására is éveket kell várni a szakértők szerint.
Gyűjtötte és fordította: Szalai Emília Sára
A borítókép forrása: cloudfront.net