Kevesebb mint fél év múlva Magyarország fogja ellátni az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, ami komoly lehetőség és egyben nagy felelősség is országunk számára.
Mi tulajdonképpen a „soros elnökség”?
A Lisszaboni Szerződés hozta létre a hathavonta rotálódó elnökséget. Ezen elnökség egy „kötelesség”, melyet Nagy-Britannia kilépése – a BREXIT – óta tizennégy helyett tizenhárom és fél évente töltenek be az országok. Az elnökséget úgynevezett triók alkotják, mely három ország – Magyarország esetében a másik két tag Spanyolország és Belgium – összehangolt működését jelenti. A triók egyik legfontosabb feladata egy közös program összeállítása, amit az Általános Ügyek Tanácsában – amely túlnyomórészt az uniós tagállamok európai ügyekért felelős minisztereiből áll – mutatnak be a trió első tagjának elnökölése előtt. A bemutatott közös program részletes kidolgozása azonban már a tagállamok egyéni feladata. Fontos, hogy a program nem „kőbevésett”, egy-egy váratlan esemény – mint például Ukrajna Oroszország általi megtámadása – változtatásra és gyors reakcióra tudja kényszeríteni az épp elnöklő országot. A közös program bemutatása után pedig megkezdődik a tizennyolc hónapos elnökségi ciklus, ahol ezen hosszú távú célok és cselekvési tervek megvalósítása a cél.
A soros elnökséget betöltő ország felel az elnökség folytonosságának – gördülékeny működésének – biztosításáért, a tagállamok közötti együttműködés fenntartásáért és javításáért, illetve a jogalkotási folyamatok szabályszerűségének betartásáért. Legfontosabb két feladata az elnöklő országnak azonban a Tanács és a különböző előkészítő szervek üléseinek előkészítése és vezetése, valamint a Tanács képviselete a többi uniós intézménnyel fennálló kapcsolatban. Az összes ülést – a Külügyek Tanácsának kivételével – az elnökség vezeti. A soros elnökséget ellátó állam feladata továbbá a tagállamok összehívása a Tanács, a Coreper (Állandó Képviselők Bizottsága – a szerk.) és a munkacsoportok üléseire, ahol egyben a levezető elnöki tisztséget is betölti. Az elnöknek szigorúan semlegesnek kell maradnia elnökölése alatt, az ülések napirendi pontjának meghatározásában azonban szabad keze van. A Tanács munkáját a Főtitkár és az általa irányított főtitkárság segíti az adminisztratív szervezet irányításával.
A Tanács második legfontosabb – korábban már említett – feladata az uniós intézménnyel fennálló kapcsolatoknak a képviselete, ugyanis az elnökség képviseli a tanácsot a többi uniós intézmény előtt. Az Európai Parlamenttel és a Bizottsággal folytat leggyakrabban a Tanács háromoldalú megbeszéléseket, ahol jogalkotási javaslatokkal kapcsolatosan igyekszik megállapodásra jutni a másik két, említett szervezettel. Ezenkívül az elnökség folyamatosan kapcsolatot tart az Európai Tanács elnökével és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjével is.
A spanyol–belga–magyar trió
2023. június 27-én a spanyol–belga–magyar trió az Általános Ügyek Tanácsában közösen bemutatott programjában négy sarokkövet határozott meg. Az első a gazdaságot és a versenyképességet veszi célkeresztbe. Ez magában foglalja az EU egységes piacának bővítését, ehhez megfelelő keretek és szabályozások létrehozását, a gazdasági versenyképesség és rugalmasság javítását, az iparpolitikában történő „zöld”, digitális átállást, a rugalmasság és versenyképesség előmozdítását, a bankunió kiteljesítését, a közös áfarendszer és vámkódex modernizálását, valamint a fogyasztók jogainak védelmét és a fenntarthatóbb fogyasztói szokások ösztönzését.
Második pontként fogalmazta meg a trió az uniós polgárok szabadságának és biztonságának fontosságát, kihegyezve azt a migráció témájára, ami mind a három országot az elmúlt évtizedben komoly kihívások elé állította. Ezért szerepel tervükben a menekültügyi rendszer és a migrációs menekültügyi paktum reformja, továbbá a schengeni térség működésének javítása is, az illegális migráció elleni küzdelem és a külső határok védelme mellett. További célkitűzése a triónak a határon átívelő terrorizmus és szervezett bűnözés megelőzése, a nők, gyermekek védelme, illetve a rasszizmus elleni fellépés is.
„Zöldebb és igazságosabb Európa” néven található meg a trió harmadik pontja, melyben a zöld politika, zöld átállás, közös agrárpolitika, a szociális és energiapolitika is megjelenik. A „Fit for 55” csomag (az Európai Unió üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 55%-os csökkentése 2030-ig – a szerk.) gyors megvalósítása, az erdőgazdálkodás javítása, a 2027 utáni új közös agrárpolitika kialakítása, a határokon átnyúló energiainfrastruktúrák fejlesztése, a megfizethető és hozzáférhető energiaellátás biztosítása, továbbá a demográfiai kihívások kezelése és orvoslása szerepel a trió tervei között.
Az utolsó, azaz negyedik közös pont pedig nem más, mint az érdekek és értékek képviselete az uniós külpolitikában, mely Ukrajna megtámadása óta egyre sürgetőbb reformokat és határozott fellépést követel. A spanyol–belga–magyar trió kiemelte, támogatja Ukrajnát, többek között humanitárius segéllyel, hogy önvédelemhez való jogát gyakorolhassa. Emellett az EU stratégiai autonómiájának megtartása és iránytűjének, illetve védelempolitikájának kidolgozása is fontos szerepet fog játszani az elnökség alatt. Magyarország számára kiemelt témának fog számítani a bővítés- és szomszédságpolitika, melyet a koppenhágai kritériumoknak való megfelelés ösztönzésével és a politikai párbeszéd fokozásával kíván előmozdítani, főként a nyugat-balkáni bővítéssel kapcsolatosan.
Magyarország a trió által előre meghatározott célok közül a kormánytagok közlései alapján ezeket a – még nem „kőbe vésett” – prioritásokat fogalmazta meg: a bővítési folyamat előmozdítása, az európai versenyképesség erősítése, a demográfiai kihívások kezelése, az illegális migráció megállítása, az európai védelmi politika erősítése, végül, de nem utolsósorban a kohéziós politika.
Szerző: Plank Zsófia
Felhasznált források:
https://www.consilium.europa.eu/hu/council-eu/presidency-council-eu/
https://www.ludovika.hu/blogok/ot-perc-europa-blog/2023/06/28/a-spanyol-belga-magyar-eu-elnoksegi-trio-programja/
https://twitter.com/JuditVarga_EU/status/1660665891439140866
A kiemelt kép forrása:
https://europeanconservative.com/wp-content/uploads/2023/05/shutterstock_2157512893.jpg