A Ludovika Collegium diákjaiként az első bevezető kurzuson Kertész Gergellyel a vezetői döntés kihívásaival foglalkoztunk.
Az esti, kis létszámú órákon élénk beszélgetések és viták alakultak ki, melyekből minden résztvevő és hallgató sokat tanulhatott. A kurzusvezetőn kívül vendégelőadók is érkeztek hozzánk, akik saját szakterületeikről hoztak vezetői tapasztalatokat és aktuális vezetői dilemmákat. Az órák dinamikája és az előadók sokszínűsége megkülönböztette a kurzust más egyetemi óráktól. Valamint nagy hangsúlyt kapott minden hallgató személyes fejlődése is, ami elsősorban a házi feladatok konstruktív kiértékelésén, személyreszabott visszajelzéseken keresztül valósult meg.
A kurzus egyik fő tanulsága az volt, hogy jó döntést hozni nehéz. Fel kell tennünk a kérdést: kinek jó? Ennek fényében több módszert is megtanultunk, amelyek segítik a racionális döntéshozatalt és segítenek bennünket, hogy strukturáljuk a problémát és lássuk meg a fontos döntések mögött húzódó fontos szempontokat. Arra is ráébresztett a kurzus, hogy természetünkből fakadóan gyorsan döntünk a számunkra elérhető, korlátozott információk alapján. Viszont komplex, nagyobb jelentőségű döntési helyzetekben ennél többre van szükség.
Ne csak a saját tapasztalatainkra támaszkodjunk! A jó vezető egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy jó kérdéseket tesz fel a kompetens embereknek.
Az érveléstechnikánk és vitakultúránk fejlesztésével ez a kurzus olyan eszközt adott a kezünkbe, amelyet szakunktól és jövőbeli karrierutunktól függetlenül hasznosíthatunk. Sok tapasztalatot szerezhettünk az érvelő esszék írásában is, ami már az egyetemi tanulmányaink alatt segítheti a munkánkat. A véleményünk tisztázásában és kifejtésében, a kompetens döntéshozatalban és a gondos elemzésben egyaránt sokat fejlődtünk ezen a kurzuson.
Szerző: Takács Flóra Patrícia
Fénykép: Szilágyi Dénes