Azbej Tristan 2017 óta dolgozik az üldözött keresztények megsegítéséért, 2018 szeptemberétől a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkára. Utóbbiról kérdezi Máttyus Marcell, a Ludovika Collegium hallgatója.
Korábban olvashattuk a sajtóban, hogy több mint 500 ezer ember részesült ténylegesen közvetlen segélyben a Hungary Helps Programon keresztül. Miért hozta létre Magyarország kormánya 2016-ban a helyettes államtitkárságot, majd 2017-ben a Programot?
A program létrehozása mögött több motiváció van. Az egyik az, hogy Magyarország felismerte, szolidaritásból szükséges segítséget nyújtania a világ kevésbé szerencsés részének. Így segélyt tud és kell is küldenie konfliktusövezetekbe és humanitárius válság sújtotta területekre, amelyek földrajzilag távol esnek Európától és Magyarországtól. Azonban a 2015-ös migrációs válság rádöbbentett minket, olyan a világon már nincsen, hogy valami túl messze van. Felismertük, hogy Magyarországnak nemcsak feladata, hanem érdeke is, hogy kivegye részét a nemzetközi szolidaritásvállalásból.
Az államtitkárság – ami akkor még helyettes államtitkárság volt – 2016 októberében jött létre, első olyan kormányzati egységként a világon, amit az üldözött keresztények megsegítésének szenteltek. Létrehozásának volt egy üzenete a nagyvilág számára: mivel több száz millió embert diszkriminálnak vagy üldöznek a hite miatt a világon, ezzel foglalkozni kell nemcsak a karitatív vagy egyházi szervezetek, hanem a kormányok és nemzetközi szervezetek szintjén is. Ekkor azonnal megkezdte a helyettes államtitkárság egy konkrét segítségnyújtási program előkészítését. A „Hungary Helps Program” 2017 elején indult el, és épp az elmúlt hetekben jelentettük be, hogy több mint 40 országban kifejtett tevékenység, segítségnyújtás és más támogatás nyomán a program közvetlen kedvezményezettjeinek a száma meghaladta a félmilliót.
Amikor Magyarország kormánya a szigorú migrációs politika mellett döntött, úgy gondolta, hogy az akkor lehet hatásos és morálisan felvállalható, hogyha a határozott szigor mellett van adakozás és helyben maradás segítésére irányuló törekvés a migrációs forrásrégiókban. Ezért a határvédelmi szakasz kiépítésével szinte egy időben vette kezdetét a nemzetközi segítségnyújtás új formája a migrációs forrásrégiókban. Úgy gondoljuk, hogy oda kell vinni a segítséget, ahol a baj van.
A program kizárólag az üldözött keresztényeket igyekszik segíteni?
Ez egy gyakori tévedés. A program nemcsak az üldözött keresztényeket segíti, hanem az elmúlt évek során egy átfogó és teljes segítségnyújtási programot építettünk ki, amelyen belül a támogatás prioritásai közül az egyik az üldözött keresztények megsegítése. Ez a célcsoport a hungarikum része: mi voltunk az elsők, akik vállalták, hogy az egyik fő cél az üldözött keresztények megsegítése.
Ez a fajta segítségnyújtás mennyiben tekinthető egyedinek a humanitárius tevékenységek terén a migrációs politika vonatkozásában?
A helybeni segítést több nemzetközi segélyezési és segítségnyújtási program is követi, esetünkben ez a segítségnyújtáson túlmenően a migrációs politikánk alapelve. A Hungary Helps Program olyan szempontból egyedi, hogy megpróbáljuk a legkevesebb köztes szereplővel, akár közvetlenül a támogatott közösségeknek eljuttatni az adományainkat. Szintén támaszkodunk a hitelvű és egyházi karitatív szervezetekre, mivel ők vannak legközelebb ezekhez a közösségekhez és megbízható partnernek bizonyultak az elmúlt négy évben. Nehéz diplomáciai munka volt követőket és szövetségeseket találni, de egyre több ilyen partnerünk van, például Horvátország; igaz, ők e közösségeknek a jövő vezető generációját támogató ösztöndíjprogramunkat vették át. A lengyel kormánnyal nemcsak együttműködési megállapodásunk van, hanem a közel-keleti térségben több közös programunk. Az Egyesült Államoknak a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével szintén vannak közös újjáépítési programjaik a háború sújtotta Irakban. Továbbá vannak együttműködéseink többek között a szlovén, a görög és az észt kormánnyal is.
A Hungary Helps Program milyen konkrét módon nyújt segítséget a rászorulóknak?
Úgy igyekszünk gazdálkodni az erőforrásainkkal, hogy azzal a lehető legtöbb életet mentsük meg, a lehető leghatékonyabban és ellenőrzötten használjuk fel, és a lehető legtöbb közösség helyben maradását segítsük elő. Ez úgy érhető el, ha alkalmazkodunk a közösségek igényeihez, és ezeket egy nagyon széles skálán próbáljuk kiszolgálni, kezdve az ISIS által elpusztított települések újjáépítésétől az éhínséget okozó kelet-afrikai sáskajárás hatásainak mérsékléséig.
Önöket szokták megkeresni konkrét kérésekkel a segítségre szorulók?
Amikor csak lehetséges, ellátogatunk a helyszínekre a segítségnyújtást megelőzően, mivel úgy gondoljuk, el kell menni, meg kell érteni a nehézségben élők mindennapjainak problémáit, és föl kell tenni a kérdéseket vezetőiknek, illetve az egyszerű embereknek is, hogy mik a legnagyobb problémák, amivel szembenéznek, és mire van szükségük. Így ezek a személyes találkozások és tényfeltáró missziók a fő forrásaink. Ha nem megyünk a helyszínre, és nem beszélünk a keresztény karitatív szervezetek vezetőivel, nem kapunk ennyire pontos képet arról, hogyan tudunk a legjobban segítséget nyújtani.
A Hungary Helps Programnak az elmúlt négy évben híre ment, és ennek következtében Ázsiába is eljutott, hogy hajlandóak vagyunk együttműködni hitelvű karitatív szervezetekkel. Ennek következtében most már nagyon sokan tekintenek a Hungary Helps Programra úgy, akár a segítségnyújtás egyedüli forrására. Nagyon sok megkeresést kapunk, ezért az államtitkárságon külön működik egy szakmai elemző részleg, amelyik felméri ezeknek a támogatási igényeknek a megalapozottságát, sürgősségét, valamint azt, hogy vannak-e olyan eszközeink, amivel érdemi segítséget tudunk nyújtani.
Érintettük már, hogy több területen működik a program, melyen belül a fókusz Afrikára és a Közel- Keletre helyeződik. Mely egyéb területekhez jutnak el, és terveznek-e további területeket is bevonni?
A program létrehozásakor a szándék a Közel-Keleten dúló véres konfliktusok hatásainak mérséklésre irányult, így ezen a területen kezdtük meg működésünket. Később e fókuszunk megtartása mellett szintén jelentős segélyezési és segítségnyújtási programot indítottunk a szubszaharai Afrikában. Ez a két földrajzi régió több szempontból élvez prioritást, egyrészt mert ezen területeken jelentős véráldozatot követő fegyveres konfliktusok vannak, másrészt mindkét helyszínen jelentős a keresztények üldöztetése. Szintén szempont volt, hogy az európai migrációt okozó konfliktusok helyszínén nyújtsunk segítséget. A program azonban nem csak az említett helyeket érinti, hanem folyamatosan bővül az elért helyszínek listája, így már nem csak fegyveres konfliktusok sújtotta területeken tudunk tevékenykedni, hanem természeti csapások által sújtott területeken is segítséget nyújthatunk. Dél-Amerikától egészen Délkelet-Ázsiáig kisebb-nagyobb humanitárius segítségnyújtási programokat indítottunk.
A két fókuszterület megmarad a jövőben is, így ahol jelentős fegyveres konfliktusok vannak, ott továbbra is humanitárius gyorssegélyt kívánunk nyújtani. Emellett a Közel-Keleten, illetve Nyugat-Afrikában vannak olyan közösségek, például az iraki, a szíriai, a libanoni, valamint az észak-nigériai keresztény közösség, ahol infrastrukturális támogatást adtunk, például szociális ellátó- és oktatási intézményeket kezdtünk el támogatni. Ezeket a programokat szeretnénk folytatni, és egy stratégiai utánkövető támogatással nemcsak az újjáépítést, hanem a fenntartásukat is lehetővé tennénk.
Például a pakisztáni tényfeltáró látogatások nyomán az derült ki, hogy a kisebbségi közösségek helyzetén egyrészt az oktatási intézmények támogatásával, másrészt pedig családi vállalkozásokat segítő program alapításával segíthetünk. Ez gyakorlatilag új terület számunkra.
Milyen az együttműködés az egyházak és a Program közt?
Kiváló a kapcsolatunk számos magyarországi egyházzal, hiszen nem csupán elismerik tevékenységünket, hanem aktívan bekapcsolódnak és együttműködnek velünk munkánk során. Például a Magyar Katolikus Egyházzal együttműködésben, közös támogatással segítettünk felépíteni az iraki káld katolikus keresztényeknek egy iskolát, amely menekült gyermekek számára nyújt oktatási lehetőséget. Ez a magyar katolikus hívek adományaiból és magyar állami forrásból valósulhatott meg. A Magyarországi Evangélikus Egyházzal közösen támogattuk egy nigériai maláriaklinika felépítését, a Magyarországi Református Egyházzal pedig szíriai és libanoni református közösségek lerombolt templomainak újjáépítését támogattuk. Kuriózum, hogy az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközséggel együtt a polgárháborús Jemenben zsidó közösségeknek adtunk támogatást, tehát az egyházi kapcsolataink rendkívül termékenyek.
Milyen módon tudnak csatlakozni a segíteni vágyók a Hungary Helps Program munkájába?
Nagyon sok közösség és magánember jelentkezik, hogy szeretnék valamilyen módon támogatni munkánkat, ezért megnyitottuk az adományok átadásának lehetőségét, melyet a honlapunkon, a hungaryhelps.gov.hu-n keresztül lehet megtenni. Azt garantáljuk, hogy a nagylelkű felajánlásokat olyan helyszínekre juttatjuk el, ahol az életeket ment. Továbbá a jelentkezők számára elindítottuk a Hungary Helps önkéntes programot, mely az utazási korlátozások enyhülésével indult el nagyobb fordulatszámon. Azt tesszük lehetővé, hogy a 21 éves kortól 60 éves korig segíteni akaró magyar embereket eljussanak támogatási helyszíneinkre, ahol szükség van a jószolgálati munkára, de tudjuk garantálni az önkéntesek biztonságát. Ennek az önkéntes programnak a lebonyolító partnere a Magyar Önkéntes Liga; felhívásukról Facebook-oldalukon lehet értesülni.
Szerző: Máttyus Marcell