A Ludovika Collegium hallgatóinak egy jelentős része kiemelten érdeklődik a diplomácia és a külkapcsolatok világa iránt, ezért a Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete által megrendezett közös eseményre is ellátogattunk.
A kereszténység helyzete Európában címmel október 28-án az NKE Széchenyi Dísztermében megtartott konferencia egy nagyon aktuális és roppant izgalmas témát járt körül. Az esemény célja, hogy egy átfogó képet nyújtson a konferencia résztvevőinek a keresztény Európa víziójáról és arról, hogy a mai világban mennyire mást jelent ez a fogalom, mint amilyen Habsburg Ottó elképzelése alig fél évszázada volt.
A konferencia keretein belül rengeteg érdekes előadást hallgathattunk meg, amelyeket a legkülönbözőbb tudományterületek képviselői mind a keresztény Európa témája köré rendeztek. Az előadók közt szerepelt többek között Gert Pickel, a Lipcsei Egyetem tanára, aki az egyház és vallás szerepéről beszélt Európában, főként az elméleti és empirikus megfontolások előtérbe helyezésével. A bevezető előadást követően az első panel előadói (Fábri György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense, a Magyarországi Evangélikus Egyház Északi Egyházkerületének világi vezetője; Török Csaba, az Esztergom-Vári Nagyboldogasszony és Szent Adalbert főszékesegyházi plébánia kormányzója, egyetemi tanár, valamint Niklaus Peter teológus, a zürichi káptalan korábbi dékánja, a Fraumünster emeritus lelkésze) a témához kapcsolódó számadatokkal és társadalmi folyamatokkal foglalkoztak.
A második panel a Keresztény válaszok a modern világ kihívásaira címmel került meghirdetésre. A konferencia ezen részében Baritz Sarolta Laura OP (egyetemi adjunktus, Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola) beszélt a keresztény etika szerepéről gazdasági, társadalmi és környezeti problémák kezelésében. Hölvényi György európai parlamenti képviselő előadásában a kereszténydemokrácia európai helyével és helyzetével foglalkozott. Végül Wim Vandewiele, a Leuveni Katolikus Egyetem tanára a posztszekuláris társadalmak lehetőségeit ismertette.
Az utolsó panel a keresztény politizálás esélyeit vette górcső alá a 21. században. Az előadók közt szerepelt Rocco Buttiglione, volt olasz miniszter, az Edith Stein Filozófiai Intézet professzora, aki az európai társadalmak vallási és társadalmi kohéziójáról beszélt, majd Ján Figel’, volt szlovák miniszter, uniós biztos és különmegbízott előadása következett, mely során az egyházak társadalmi felelősségét ismertette a posztkommunista társadalmakban.
Az egész napos konferencia rengeteg hasznos és aktuális tanulsággal szolgált. A nap végére teljes és átfogó képet kaptunk a kereszténység jelenlegi helyzetéről Európában, amely többek között a különböző keresztény felekezetek képviselőiként érkezett előadóknak is köszönhető volt, a politikusi reflexiók pedig nagyban segítették az Európai Parlament hozzáállásának megismerését a témában.
Szerző: Hullán Luca
Fotó: Szilágyi Dénes, Ballagó Márton