Az alábbi beszámoló a JÉG Talk konferenciasorozat második előadásáról szól, melynek meghívott vendége Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere volt. Ez az előadás a Jövőt Építők Generációja Corvinus diákszervezet és a Budapesti Corvinus Egyetem közös szervezésében került megrendezésre, 2023. november 14-én. A találkozó célja, hogy a szakma nagyjaitól halljunk a jövőt érintő, gazdasághoz szorosan kapcsolódó aktualitásokról.
Varga Mihály előadását a duális gazdaság ismertetésével nyitotta, felhívva a figyelmet ennek a gazdasági állapotnak a veszélyeire is. Magyarország 1995 óta jelentős előrelépést tett a versenyképesség terén, de nagyon oda kell figyelni, hogy az ország ne ragadjon bele a duális gazdaság csapdájába. Ennek jellemzői a multinacionális vállalatok jelentős piaci erőfölénye, a hazai tulajdonú beszállítók alacsony aránya, az egyenetlenül fejlődő KKV (kis- és középvállalkozások) szektor, valamint a gyenge versenyképesség.
A pénzügyminiszter kifejtette, hogy a tárca megbízásából ezer céget vizsgáltak egy kutatásban, amely szerint a KKV-k között széles az a kör, amelyik képes felvenni a versenyt regionális szinten is. A kutatásban szereplő úgynevezett „nyertes cégek” kiemelkedő növekedést – a kutatás alapján 2016 és 2020 között 345 százalékosat – könyvelhettek el. A nyertes vállalatok jellemzői, hogy több lábon állnak, tehát közel kétharmaduk a vevőkre kiterjedt termék- és szolgáltatásportfólióval rendelkezik. Jellemző rájuk még, hogy sok beruházást hajtanak végre: 82 százalékuk vett már részt pályázaton, és 54 százalékuk venne fel hitelt is a pályázatokhoz. Emellett optimisták, ami azt jelenti, hogy pozitív várakozásokkal tekintenek az előttük álló időszakra, annak ellenére, hogy őket is érinti a generációváltás és a munkaerőpiaci nehézségek. Ezek a KKV-k válságállóak, mivel az összesített árbevételük a koronavírus-járvány alatt sem csökkent (+1,2%-os volt), míg az exporttevékenysége a vállalkozások több mint felének nem változott, sőt, 11,2 százalékának nőtt a bevétele. Végül pedig jellemző rájuk, hogy bővítik a munkavállalói létszámot, ugyanis az adatokból kiderült, hogy ezek a cégek 2,4-szer több munkavállalót vettek fel, mint amennyit elbocsájtottak.
A miniszter kiemelte, hogy a siker titka nem az ipari régiókon múlik, sem azon, hogy hol mutatkozik növekedés. Tehát a siker tényezői nem régióspecifikusak. Viszont problémaként jelölte meg, hogy a generációváltás vidéken jelentős problémát jelent. Emellett a cégeknek külső nyomással is meg kell birkózniuk, például árnövekedéssel vagy jogszabályváltozásokkal. Továbbá a feszes munkaerőpiac is problémát jelent számukra.
Az előadás végén Varga Mihály kifejtette azokat a tényezőket, amelyek a nyertes KKV-kat jellemzi. Hangsúlyozta, hogy ezek a piaci szereplők az új technológiákba, know-howba és a képzésbe fektetnek be; exportra termelnek; kétharmada dedikált munkaerőt alkalmaz innovációra, exportfejlesztésre; szoros kapcsolatot ápolnak az egyetemekkel, és megfizetik a tudást. Az előadás konklúziója tehát, hogy az említett „nyertes” KKV-k jelenthetik a kiutat a duális gazdaságból.
Írta: Sahin Máté
A fotók forrása: Meta
Fotó 1: https://www.facebook.com/photo?fbid=916669469822963&set=pcb.916670893156154
Fotó 2: https://www.facebook.com/photo/?fbid=916669783156265&set=pcb.916670893156154
Fotó 3: https://www.facebook.com/photo?fbid=916669199822990&set=pcb.916670893156154