A Ludovika Collegium 2024. október 15-én rendezte meg őszi félévének első vitaestjét, amelynek központi témái a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás lehetséges gazdasági és geopolitikai kimenetelei voltak, különös figyelmet fordítva Kínára. Az eseményen Dr. Csizmazia Gábor Amerika-szakértő és Dr. Eszterhai Viktor Ázsia-szakértő, az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének tudományos munkatársai vettek részt, az eszmefuttatást pedig Németh Lizett, a Ludovika Collegium és az NKE államtudományi osztatlan képzésének hallgatója moderálta.
A vita bevezetéseként a Trump és a Biden éra közötti esetleges külpolitikai változásokat elemezték a szakértők, akik egyetértettek abban, hogy a valódi, elődjeitől nagyban eltérő változást Donald Trump elnöksége idézte elő. Példának okáért a geopolitika szó és klasszikus jelentése kevésbé volt jelen az amerikai szakirodalomban a hidegháborút követően 2016-ig, amelyet a volt elnök és adminisztrációja helyezett vissza a középpontba. A Trump-kormányzat egy agresszívebb külpolitikai irányt képviselt, amelynek célja az volt, hogy az Egyesült Államokat erősebb tárgyalási helyzetbe hozza a globális porondon, így például Kínával szemben is. Joe Biden elnökségével kapcsolatban arra hívták fel a figyelmet, hogy az elemzői várakozásokkal ellentétben nem történt jelentős változás a külpolitikában, és jóval nagyobb folytonosság van a két adminisztráció között, mint azt sokan gondolnák. Kína vonatkozásában például jelenleg is kétpárti konszenzus uralkodik, amit az is bizonyít, hogy az elnökjelölti vitán sem esett szó a témáról.
A folytatásban a két nagyhatalom technológiai versengése is terítékre került, amit az indokolt, hogy egyes felmérések szerint Kína néhány hónapnyi lemaradásban lehet a területen az Amerikai Egyesült Államokhoz képest. A szakértők hangsúlyozták, hogy bár Kína jelentős erőforrásokat mozgósít, hogy felzárkózzon, az USA több évszázados előnyét nem könnyű behoznia. Például az új technológiák kifejlesztésében Kína még hátrányban van, ugyanakkor a már meglévő szabadalmak gyakorlati alkalmazásában előrébb tart vetélytársánál. Az Egyesült Államok válaszul arra törekszik, hogy megakadályozza Kína hozzáférését az amerikai technológiákhoz.
Befejezésül olyan aktuális nemzetközi konfliktusok kerültek előtérbe, mint az orosz–ukrán háború és a közel-keleti válság. Az előadók kifejtették, hogy Kína számára létfontosságú, hogy rivális nagyhatalmával, az Amerikai Egyesült Államokkal szemben háttérben maradjon, és ne foglaljon állást ezekben a konfliktusokban. Így csendesen és zavartalanul folytathatja globális befolyásának erősítését.
Szerző: Kovács Máté
Fotó: Sarnyai Benedek