Október 22-én rendezte meg a Ludovika Collegium őszi félévének soron következő közéleti beszélgetését, melyen az izraeli-palesztin háború történelmi háttere, jelene és jövőbeni kilátásai kerültek középpontba. Az esemény meghívott szakértői Dr. Novák Attila András, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Molnár Tamás Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa és Fodor Márk Joszipovics, a Magyar Ifjúsági Atlanti Tanács igazgatója voltak. A beszélgetést Csóka Bercel, a Ludovika Collegium és a Budapesti Corvinus Egyetem Political Economy szakos hallgatója moderálta.
A beszélgetés kezdetén az előadók részletesen bemutatták a palesztin–izraeli konfliktus történelmi gyökereit és jelenlegi állását. Egyetértettek abban, hogy Izrael célja a Hamász teljes felszámolása, amelyben bár sikereket értek el – különösen a szervezet közigazgatási képességének megszüntetésében –, a katonai ellenállás továbbra is fennáll. A konfliktus mélyebb rétegeiben azonban húzódik egy összetettebb, ideológiai küzdelem is, amely hosszú távú hatással van a térségben élőkre, és akadályozza a két nép együttélését.
A folytatásban felhívták a figyelmet a háború okozta változásokra az amerikai–izraeli kapcsolatokban. Míg a Trump-adminisztráció alatt a két ország viszonya rendkívül szorosra fűződött, a Biden-kormányzat időszakában a kapcsolat feszültebbé vált. A Demokrata Párt, amely hagyományosan érzékenyebben kezeli a palesztin kérdést, egyre kritikusabb Izraellel szemben, az pedig, hogy az ország gyakran hátráltatja a humanitárius segélyek eljuttatását a Gázai övezetbe, csak tovább fokozza a nemzetközi kritikákat.
A befejezésben, a szakértők egyhangúan úgy vélték, hogy a kétállami megoldás jelenleg nem tűnik reális opciónak a konfliktus lezárására. Bár sokan a béke elérésének kulcsát látják benne, a telepesek kérdése és a mélyen gyökerező ellentétek komoly akadályokat jelentenek. Ezen túlmenően a tűzszünet lehetősége is egyre távolabb kerülhet, ahogy a jelenlegi kilátások inkább a konfliktus eszkalálódását vetítik előre.
Írta: Kovács Máté
Fotó: Sarnyai Benedek