A Ludovika Collegium 2025. január 14-én rendezte meg soron következő közéleti beszélgetését, amelynek keretében ezúttal dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár volt a meghívott vendég. Az eseményt Kovács Viktor és Péterfi Csongor, a Ludovika Collegium hallgatói moderálták. Számos érdekes és aktuális sporttal kapcsolatos kérdés került terítékre, különös tekintettel a 2024-es párizsi olimpiára. – Farkas Csongor beszámolója.
A beszélgetés elején államtitkár úr értékelte az egy nappal korábbi Év Sportolója Gálát, amelyet méltónak ítélt Magyarország nemzetközi sporteredményeihez. Kiemelte, hogy míg tíz évvel ezelőtt a gála színvonala nem felelt meg a magyar sport sikereinek, mára a rendezvény megfelelő módon tiszteleg a sportolók teljesítménye előtt. Dr. Schmidt Ádám hangsúlyozta, hogy a sportnak fontos szerepe van az országimázs építésében és a nemzetközi kapcsolatok erősítésében, ugyanakkor hozzátette, hogy sportdiplomáciánknak folytatnia kell a felzárkózást a sporteredményeink szintjéhez.
A beszélgetés első részében államtitkár úr a kinevezése óta eltelt bő két év tapasztalatairól és kihívásairól mesélt, kitérve a főbb projektekre, így a Sportoló Nemzet Programra is. A program célja, hogy a magyar társadalom összes korosztályában erősítse a sportolási kultúrát, hogy mindenki számára lehetőséget teremtsen a rendszeres mozgásra. Ennek fontosságát egy izgalmas hasonlattal szemléltetette: a sport hasonló területeket képes aktiválni az agyban, mint a rendkívül erős hatású stimuláló szerek. Hozzátette, hogy a sport nem csupán a versenyzésről szól, hanem az életminőség javításáról is. A jelenben szinte nem is lehet felmérni, hosszú távon ez milyen pozitív hatással lehet például az egészégügyi rendszerre, ezért is releváns GDP-arányosan, uniós viszonyításban kiemelkedő összegeket a sport területére csoportosítani.
A párizsi olimpiával kapcsolatban államtitkár úr kiemelte: a közel kétszáz fős magyar küldöttség sikerei rendkívül fontosak az ország számára. Az olimpiák kvalifikációs rendszere azonban jelentős kihívások elé állítja a magyar sportolókat, különösen az olyan, hazánkban nagy hagyományokkal bíró sportágakban, mint például a birkózás és a kajak-kenu, hiszen a kvalifikációt ezen sportok esetében történelmileg erős európai mezőnyben kell elérni. A beszélgetés során a Los Angeles-i olimpiára való felkészülés is szóba került. Dr. Schmidt Ádám elmondta, hogy a támogatási rendszert 2022-ben átalakították, és azóta évente felülvizsgálják a sportági szövetségekkel kötött szerződéseket. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy rugalmasabban alkalmazkodjanak az aktuális igényekhez és kihívásokhoz, és könnyebb személyre szabni a szakemberhiánnyal küzdő edzői gárdát is. A következő ötkarikás játékokra a felkészülés már az olimpiász első évében megkezdődött, az államtitkárság pedig rendkívül ambiciózus célt tűzött ki. A tavaly meghirdetett LA10 program célja legalább tíz aranyérem megnyerése vagy a tíz legsikeresebb nemzet közé bekerülni az éremtáblázaton. Közéleti szereplők gyakran homályos, kétértelmű célokat fogalmaznak meg, mint a delphoi jósdában. Nos, az LA10 programot célként kitűző államtitkárságot nem lehet ezzel megvádolni; gyakorlatilag a rendszerváltás óta nem szerzett tíz aranyérmet a magyar küldöttség – legutóbb harminchárom éve, a barcelonai játékokon zárt tizenegy aranyéremmel Magyarország –, bravúros lenne tehát a cél megvalósulása.
Dr. Schmidt Ádám arra a kérdésre, hogy melyek voltak a sport iránti elköteleződésének alapjául szolgáló, meghatározó élményei, az 1988. évi szöuli olimpiát, azon belül is Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás úszásait emelte ki. Továbbá egyedülálló élmény volt számára, hogy a barcelonai olimpián tizenkét évesen élőben láthatta a „Dream Team” játékát, ami szintén mély benyomást tett rá. Más személyes kérdésekre is válaszolt államtitkár úr, mesélt a sportnak köszönhető barátságairól, kiemelve például remek kapcsolatát Milák Kristóffal.
A szakmai kérdésekre visszatérve államtitkár úr mesélt a sportesemények rendezéséről, mint a diplomácia és az országimázs fontos alkotóelemeiről. Idén Magyarország cselgáncs-világbajnokságot rendez, jövőre pedig Bajnokok Ligája-döntő, illetve atlétikai világdöntő is lesz Budapesten. Sőt, az eseményeken túl több nemzetközi szövetség is hazánkat választja új székhelyének: mások mellett például a vizes világszövetség, a World Aquatics is Budapestre költözik.
Az esemény zárásaként államtitkár úr az elhivatottság fontosságára hívta fel a figyelmet. Arra bátorította a fiatalokat, hogy bármilyen irányt is választanak az életükben, tegyék azt szenvedéllyel és elkötelezettséggel. Mint mondta, az elhivatottság teszi a munkát igazán értékessé és motiválóvá. „Szenvedély nélkül minden nap szenvedés lesz.”
A rendezvény legvégén a moderátorok kinyitották a kört, és a közönség tagjainak is lehetősége adódott kérdéseket föltenni államtitkár úrnak, amely érdekes beszélgetéseket eredményezett, mások mellett a magyar sporttámogatási rendszer működéséről is.
Írta: Farkas Csongor
Fotó: Kelemen Ádám