A koreai kultúra az utóbbi évtizedekben igen populárissá vált, egyre többet tudunk a kelet-ázsiai ország mindennapjairól. Békési Klaudia háromrészes cikksorozatában a koreai gasztronómia, a hagyományok és a filozófia területéről hoz érdekességeket.
Az Élősködők, a Nyerd meg az életed vagy a koreai drámák nézése közben megismerkedhettünk különböző koreai ételekkel, de miből is áll pontosan egy koreai étkezés a rizsen és evőpálcikákon kívül?
A koreaiak tradicionálisan a földön ülve ettek alacsony, egyszemélyes asztaloknál, azonban mára sok városlakó inkább a nyugati, magas asztalos megoldást választja. A többi kelet-ázsiai országgal ellentétben nem csak evőpálcikát, hanem kanalat is használnak az étkezések alkalmával, hiszen általában fogyasztanak guk-ot, azaz levest. Meglepő lehet az is, hogy a koreaiak nem fából vagy bambuszból készült evőpálcikákkal esznek, hanem fémből készültekkel. Ennek több oka is lehet, de a legelterjedtebb magyarázat az az, hogy a királyi udvarban ezüst evőpálcikákat használtak, mivel az elszíneződött, ha megmérgezték az ételt.
Egy átlagos étkezésnél mindenki kap magának egy adag párolt rizst, forró levest, illetve különböző banchan-okat, amit magyarra leginkább köretként vagy kísérő ételként lehet lefordítani. Talán a legismertebb banchan az a kimchi, ami csípős fermentált zöldségekből áll, leggyakrabban káposztából, retekből vagy uborkából. Az európai konyhától eltérően a húsételek itt kísérőnek szolgálnak, míg a rizs a főétel minden étkezésnél. Hagyományos koreai barbecue éttermekben az asztal közepén grillezik meg a különféle húsokat és ezeket fogyasztják rizzsel és banchan-okkal. Egyre elterjedtebbek a vegetáriánus éttermek is a buddhizmus fellendülése miatt, így általában minden városban található már legalább egy.
Étkezés közben ritkán isznak az emberek, de ha mégis, akkor otthon általában hideg vagy jeges vizet, míg az éttermekben gyakran teával kínálják a vendégeket a pincérek. Ha alkoholt is fogyasztanak az étkezésnél, akkor az étkezést anju-nak hívják. Az anju étkezések esetében meg van szabva, hogy melyik alkoholt milyen étellel párosítják, például a sojuhoz általában levesek, míg a sörökhöz száraz ételek tartoznak.
Az alábbi rövid áttekintésből is látszik, hogy mennyire más egy koreai étkezés egy magyarhoz képest és mégis hasonló, például ha a levesek fontosságára gondolunk.
Források:
https://www.newworldencyclopedia.org/entry/korean_cuisine
https://overseas.mofa.go.kr/no-en/brd/m_21237/view.do?seq=23
https://www.maangchi.com/blog/korean-table-setting
Írta: Békési Klaudia Dóra
Kép: pexels.com