Február utolsó hetén járt nálunk Aczél Balázs egyetemi docens, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar tudományos és nemzetközi dékánhelyettese. A rendkívül izgalmas előadás után egy közvetlen, interaktív beszélgetésben volt részünk a meghívottal. Aczél Balázs fő kutatási témái közé tartozik a döntéshozatal, a kognitív kontroll, a racionalitás, továbbá a hülyeség pszichológiája is.
Utóbbit a Döntéspszichológiai Laboratóriumban kutatta a hallgatókkal közösen, melynek eredményeképp arra jutottak, hogy a hülyeség mérhetetlenül tág és megfoghatatlan fogalom, azonban sok olyan viselkedésforma van, amelyet mi, emberek egyformán és egyértelműen ide sorolnánk.
Aczél Balázs látványos példákon keresztül ismertette, hogy milyen típusai léteznek a „hülye döntésként” titulált folyamatoknak. Számomra a legérdekesebb a magabiztos tudatlanság jelensége volt. Ide sorolható például az, ha valamilyen szer hatása alatt hozunk döntést, ami egyfajta pillanatnyi tudatlanság, észszerűtlenség következménye.
Kíváncsiak voltunk arra, hogy bármely pszichedelikus szer használata által hogyan módosulnak döntési folyamataink. Az előadó készségesen állt kíváncsiságunk rendelkezésére. Elmondása alapján a hülyeség típusai közé tartozik az önkontroll hiánya és a figyelmetlenség is.
Az önkontroll és a magabiztos tudatlanság egyértelmű hiánya az, ami olykor a magas intelligenciával rendelkező emberek irracionális viselkedéséhez vezethet. Egyértelműen elmondható, hogy az intelligencia sem véd meg senkit a hülyeségtől, hiszen a sok tudás és a józan ész korántsem jár mindig együtt.
A meghívott vendég rávilágított bennünket arra, hogy az intelligencia megszerzése egyben a hülyeség eredő oka is, és csak az intelligenciával rendelkező lények tudnak hülyeséget csinálni.
Ezek mellett a hatalom fogalma jött még szóba, amely a vele asszociált racionális vagy éppen irracionális döntések és viselkedések eredménye. A hatalom szükséges, hiszen egyes közösségek vezetése anélkül nem lenne sikeres és célravezető, mely azonban sajnos nem minden esetben kontrollált. A tapasztalatok alapján a hatalmon levő egyének hamar érik el a hatalom három tévhite által állított csapdát, mégpedig a mindentudásba, a mindenhatóságba és az érinthetetlenségbe vetett hitet. Egyes elképzelések szerint a hatalmon levők eleinte valóban a közösség számára nyújtanak hasznot, de egyre inkább kompenzálni igyekeznek, és általában egyre kevésbé törődnek a közösség valódi érdekeivel.
Összességében elmondható, hogy sok új ismeretet és érdekességet sajátítottunk el az este folyamán.
Szerző: Bogdány Virág