A népszerű tévés, természetjáró nevét viselő Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrát teljesítettem 2021 nyarán. A kéktúrázás már nem ismeretlen fogalom számomra, hiszen a korábbi években kétszer is végigjártam az Országos Kéktúrát. Az LC évzáró rendezvénye után azonnal csomagoltam, és keltem másnap hajnalban, hogy elérjem az első vonatot.
A túrát a magyar-osztrák határ által megosztott Írott-kő kilátónál kezdtem. A kéktúrázásnak van egy egyszerű szabálya: a túraútvonal mentén előre jelzett pontokon pecséteket találunk, melyek használatával a kéktúra füzetünkben igazolni tudjuk, jártunk az adott túraútvonalon. A pecsétek lenyomatai eltérőek, általában a helyi nevezetesség képe köszön vissza ránk.
A Dél-dunántúli Kéktúra azért volt számomra egy új kihívás, mert a túraútvonal érintette tájegységeken korábban még nem jártam. A túra kezdetekor célkitűzésként fogalmaztam meg, hogy egyedül szeretném a közel 550 km-es utat megtenni, és ahol lehetőségem van, ott a saját sátorommal, vadkempingezve nyugovóra térni. Az egyedül történő túrázás még sokakat meglep, pedig sok jótékony hatása van. Én azért szeretem, mert teljes kikapcsolódást biztosít, feltöltődöm a természetben, és a találékonyságom, kreativitásom is fejlődik. Az éjszakai szálláshelyeim nagyon változatosak voltak, többek között aludtam patakparton, tóparton, erdei esőbeállóban, kaszálón, falusi művelődési ház kertjében és kilátóban is.
Az esti szálláshelyet mindig nagy körültekintéssel kell megválasztani. Figyelni kell arra, hogy a kiszemelt terület kinek a gondozásában áll. A törvények még a magánerdőben is megengedik a vadkempingezést, de érdemes tájékozódni, szükséges-e az engedélykérés. Eddigi tapasztalataim szerint az erdészek, vadászok és a helyi lakosok nagyon toleránsak a vándorokkal. Figyelni kell, ne a vadállatok vonulási ösvényein táborozzunk, hogy elkerüljük az esetleges hívatlan látogatókat. Érdemes szél- és esővédett helyet keresnünk, továbbá a környező fák állapotát felmérni az esetleges balesetek elkerülését csökkentve. Fontos, hogy jelenlétünkkel se az állatokat, se turista társainkat ne zavarjuk. Tüzet gyújtani az esti sütögetéshez jó dolog, de mindig csak körültekintően, a tűzgyújtásra kijelölt területen, az oltáshoz megfelelő mennyiségű víz jelenlétével szabad. Csapadékmentes időszakban gyakori a tűzgyújtási tilalom, ilyenkor még a kijelölt tűzrakóhelyeken sem szabad tüzet gyújtani.
A Dél-dunántúli Kéktúra útvonala településekkel ritkábban tagolt, mint az Országos Kéktúra nyomvonala, így a logisztika és az étkezés is kihívásokat tartogatott. Mivel az ország nyugati, délnyugati részén húzódik a túraútvonal, mindig többórás utazással érhető csak el Budapestről. Utazásaim során igyekeztem a környezetet kevésbé terhelő közlekedést igénybe venni, így minden alkalommal tömegközlekedéssel utaztam, döntően vasúttal. Több olyan szakasz is volt, ahová egy napi élelemmel és ivóvízzel kellett készülnöm, mert útközben nem érintettem települést, avagy a településen nem volt élelmiszerbolt. Ilyenkor érdemes nagy energiatartalmú élelmiszereket is magunkkal vinni, mint a fehérjeszelet, diákcsemege stb.
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra Írott-kőtől Göcsejen, Zselicen és a Mecseken át egészen a Szekszárdi-dombságig tart. Rengeteg látnivalót, változatos tájakat, gazdag állatvilágot talál e vidéken a kiránduló. A helyiek nagyon barátságosak, segítőkészek, számtalan jó emlékkel gazdagodtam a velük folytatott beszélgetések alkalmával. A kéktúráról itt találsz további információkat: https://www.kektura.hu/
Szöveg: Holló-Szabó Benedek