Január 7-én a címben szereplő három hívószóval indult a 2025-ös év első közéleti beszélgetése a Ludovika Collegiumban Molnár Szabolcs, az MVM csoport termelési főosztályának igazgatójával, a beszélgetést pedig Csapody Sebestyén, a Ludovika Collegium és az ELTE nemzetközi gazdálkodás szakos hallgatója moderálta.
A beszélgetés elején az előadó személyét ismerhette meg jobban a közönség, ennek megfelelően megtudtuk, hogy Molnár Szabolcs gyermekkora óta tisztában volt azzal a ténnyel, hogy energetikusként szeretne dolgozni, ehhez pedig minden lehetősége adott volt szekszárdi származásának és az ehhez tartozó lehetőségeinek köszönhetően. Világlátott embernek gondolja magát, aki kutatott már Bosznia-Hercegovinában tíz hónapon keresztül, és közel áll hozzá családja révén Németország is. Fontosnak tartja a fiatalok utánpótlását, éppen ezért ameddig csak lehetősége van rá, szeretné folytatni az oktatást is több egyetemen, Budapesten és vidéken egyaránt, hiszen nagyon szeret fiatalokkal együtt dolgozni, sokat tud tanulni tőlük. A pozíciót, amelyben jelenleg dolgozik, inkább menedzseri jellegűnek érzi, tevékenységén keresztül neki már a szakmát kell képviselnie. Tavasszal immár a kilencedik könyve fog megjelenni, és kiemelkedően fontosnak tartja, hogy ilyen formában is továbbadhatja a tudását.
Az est további részében az MVM csoport működése, illetve Magyarország zöld átállásának fázisai kerültek fókuszba, de szó esett az ellátásbiztonságról és az állami fenntartás okairól is. Megtudhattuk, hogy Magyarország a megújuló energiaforrások közül főként a napenergiára helyezi a hangsúlyt, mivel itt a rendszer kiépítési ideje elég rövid, mindössze nyolc hónap, szemben egy atomerőműével, ahol az infrastruktúra kiépítése akár húsz évet is igénybe vehet, de a szélturbinák elhelyezésének kiválasztásához is legalább egy évig kell figyelni a meteorológiai adatokat, mielőtt elkezdődik a beruházás. További előnye a napenergiának, hogy rengeteg olyan épület és parkoló létezik, amelyek úgymond „ugaron vannak”, ezek pedig könnyen és megtérülően beépíthetők. Sok előnye van a napenergia felhasználásának, ugyanakkor kiemelte igazgató úr, hogy atomenergia nélkül nincs energiaellátás Magyarországon, ennek megfelelően pedig két új blokkot építenek a meglévőkhöz, ezen felül pedig egy új SMR (small modular reactors – a szerk.) blokkot is szeretnének létrehozni, ez a beruházás pedig el is kezdődött már az MVM csoport részéről.
A beszélgetés végén felmerült a kérdés, hogy tud-e prioritás lenni a megújuló energiaforrásokra való átállás, netalán az ellátásbiztonságot túlságosan veszélyeztetné. Erre igazgató úr válasza az volt, hogy több szempont alapján érdemes megvizsgálni a kérdést, ugyanakkor a tudomány jelenlegi állása szerint a most ismert technikák nem elég kiforrottak ahhoz, hogy a teljes átállás megvalósulhasson, ha pedig sürgetjük ezt, azzal a versenyképességünket gátolnánk. Minden egyes kornak megvolt a maga domináns energiahordozója, az emberi izomtól kezdve a szénen, kőolajon át az atomenergiáig, azonban a jövőben ez várhatóan átalakul. A jövő energiahordozója egy hibrid megoldás lesz, éppen ezért zárásként meghívott vendégünk kiemelte, hogy törekednünk kell az energiaforrások diverzifikációjára, mert ez lesz a jövőben a kulcs az energiabiztonság és a versenyképesség fenntartása szempontjából.
Írta: Kecskés Barnabás
Fotó: Tinkó Máté