2021 márciusában indult az LC második bevezető kurzusa Magyar politikai eszmetörténet címmel Hörcher Ferenc és Szerletics Antal vezetésével. A kurzus célja a modern és kortárs magyar politikai gondolkodás történetének felvázolása, a kortárs politikai ideológiák érvkészletének, gondolati mintázatának és aktuálpolitikai relevanciájának bemutatása.
A Ludovika Collegium kurzusai alapjaiban különböznek egy hagyományos egyetemi kurzustól módszertanától, dinamikájától. Az órákon mindenki aktív, élénk diskurzus zajlik az oktató és a hallgatók között. Ezt a normál egyetemi keretek között ritkán tapasztalni. A kurzus nem a passzív befogadásról és az oktató „kinyilatkoztatásainak” elfogadásáról szól. Az órára már feladott olvasmányokból előzetesen kialakított ismeretekkel érkezel, majd az oktató egy rövid, tömör prezentációval segít lefektetni a közös alapokat, ami a későbbi diskurzust segíti elő. Egymással és a kurzusvezetővel vitatkozni ér, sőt, plusz pontot jelent.
Számomra a legfontosabb dolog, amit a Magyar politikai eszmetörténet kurzusból magammal viszek az, hogy hátra kell tudnunk lépnünk a saját véleményünktől és meglátásainktól, meg kell próbálnunk más szemével nézni a világot, hogy új szempontokat is fontolóra tudjunk venni. Akkor gyanakodj leginkább, amikor egyébként teljesen biztosnak érezed magad az álláspontodban! Gyakran észre sem vesszük, hogy milyen „véleménybuborékban” élünk, olyan hírekkel és emberekkel vesszük körül magunkat, akiknek azonos a valóságképe. Az egyén és a közösség, a társadalom hasznára válik, ha eltérő nézeteket, különböző szemléletmódokat képes befogadni és megjeleníteni. Szeretném ezt mindenképpen magammal vinni és a magánélet, de a karrier terén is hasznosítani.
A különböző politikai eszmék megvitatása során szembesülhettünk LC-s hallgatóként először azzal, hogy ahány hallgató, annyi vélemény van a kollégiumban és remélem, hogy 30 év múlva sem felejtem el, hogy attól még lehetünk barátok, hogy másként gondolkozunk.
Szerző: Kőszegi Anna
Fotó: Szilágyi Dénes