A félév első szerda esti kötetlen, immáron jelenléti módon megtartott beszélgetésére Dr. Boldizsár Gábor ezredes és Dr. Csiki Varga Tamás érkezett a Ludovika Collegiumba. A beszélgetés témaköre a 2021-es afganisztáni kivonulás, annak okai és várható következményei voltak. Csiki Varga a bevezetőjében kiemelte, hogy alapvetően külön kell választani a katonai és politikai vereséget: míg az Egyesült Államok és szövetségesei katonai értelemben egy év alatt teljes győzelmet arattak a tálib rendszer és az Al-Kaida terrorszervezet felett, addig politikai értelemben valóban beszélhetünk kudarcokról. Az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint ennek hátterében az a tisztázatlan célmeghatározás állt, amelyet nemzetépítésnek nevezünk. Az elemző megjegyezte: ahogyan a gyors tálib hatalomátvétel is meglepetést jelentett a nyugati országok számára, úgy a tálib rendszer jövőjének és működésének megítélése is korai még, ugyanakkor véleménye szerint negatív irányba mutatnak az események.
Boldizsár ezredes úr egy részletes áttekintéssel kezdte az előadását Magyarország afganisztáni szerepvállalásáról, kontextusba helyezve a Magyar Honvédség fejlődésével és nemzetközi békefenntartó tevékenységével. Személyes élményeket is hallhattak az LC hallgatói, ugyanis az ezredes úr számos alkalommal teljesített szolgálatot Afganisztánban, többek között a magyar Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) parancsnokaként is Baghlan-tartományban, amelynek fejlesztéséért Magyarország felelt ebben az időszakban. A Honvédség szerepvállalását rendkívül fontosnak értékelte, ugyanis a kétezres évek végén a PRT vezetése mellett számos egyéb mentorálási és kiképzési feladatot is elláttak, több száz fő részvételével. Kiemelte, hogy az afganisztáni misszió politikai kudarcának hátterében jelentős tényezők voltak a kulturális különbségek, valamint az afganisztáni társadalom rendkívül heterogén volta, továbbá az, hogy az állami struktúrák kiépítése mellett a valóságban továbbra is az állam alatti (törzsek, családok, klánok) szerveződések jelentették a valódi közösséget.
A hallgatóság részéről számos kérdés érkezett a Magyar Honvédség további missziós szerepvállalásáról, amellyel kapcsolatban Csiki Varga Tamás kifejtette, hogy minden külföldi szerepvállalás nagyon fontos tapasztalatot jelent a fegyveres erők számára. Ugyanakkor a közeljövőben a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program során beszerzett új haditechnika integrálása és a katonák kiképzése elengedhetetlen a használatukhoz, továbbá a koszovói misszió parancsnokságának átvétele szintén jelentős emberi erőforrást fog igényelni, ez pedig korlátozhatja a további békefenntartó missziókban való részvétel lehetőségét. Boldizsár ezredes úr megerősítette a kutató által elmondottakat, miszerint az új haditechnika nem évtizedes, hanem generációs ugrást jelent a Magyar Honvédség számára, amely a lehetőségek mellett egyben hatalmas kihívást is jelent.
Írta: Fodor Márk Joszipovics
Fotó: Suliman Sallehi, Pexels