Szeptember 15-én szerda este Dr. Bartóki-Gönczy Balázs, a Világűr Társadalomtudományi Kutatóműhely vezetője adott elő a világűrjog releváns kérdéseiről. A bevezető előadásban az antik kultúrák asztronómiai tapasztalatától kezdve Az idő rövid történetéig számos, az űrjog megértéshez alapvetően szükséges tudnivalóról kaphattunk átfogó képet.
Ezek az ismeretek segítettek minket annak a megértésében, hogy milyen háttérszabályozás húzódik meg egy-egy űrprogram, vagy csupán egy kilövés megvalósítása mögött. Így sokat tanulhattunk a Nemzetközi Űrállomásról, az Artemis-programról és az ezeket övező jogi háttérről. Megértettük, hogy az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdaknak és a geostacionárius műholdaknak mi a jellegzetessége, funkciója. Az egyik legérdekesebb téma az űripar kommercializálódása köré épült, így szó esett az esetleges exobolygón tervezett kolóniákról, vagy a folyamatban lévő Starlink műholdprojektről. Hasonlóan hangsúlyos téma alapját képezték az aszteroidák. Megtudtuk, hogy milyen anyagi vonzattal bír a kisbolygók bányászata, és mi a teendő akkor, ha egy nagyobb aszteroida a Földdel ütközne. Az utóbbi szcenáriót a Didymos és Dimorphos kisbolygópárossal tervezett kísérletek példázták.
Megnyugtató volt látni, hogy a természettudományok és a jog ezen határterülete milyen sokunk fantáziáját felcsigázta a kollégiumi esten.
Írta: Dudás Márk
Kép: Pixabay