A Nemzet Közszolgálati Egyetem „Stratégiai közpolitikai ismeretek” című kurzusának keretein belül Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter asszony tolmácsolásában nyerhettek betekintést az érdeklődő fiatalok a magyar családpolitika aktuális helyzetébe, mely eseményen a Ludovika Collegium hallgatói is képviselték magukat.
Az előadás mindvégig interaktív módon, informatív tényekkel és számadatokkal rajzolta meg a hazai családpolitika kihívásainak és vívmányainak keretét. Miniszter asszony a népességfogyás égető problémája felől közelítette meg a kérdéskört, ahol rávilágított, hogy a magyar népesség tényleges fogyásának aránya az elmúlt bő negyven évtized alatt a megközelítőleg 10,2 milliárd főről mindössze 9,8 milliárdos lélekszámra csökkent. E megdöbbentő kontextus felvázolásának, illetve annak más kontinens országaival történő összevetésének segítségével megismerhettük az országok fejlettségi szintjének, valamint az állampolgárok gyermekvállalási kedvének szoros korrelációjának tényezőit.
A fenti összefüggések felderítése után a fókusz a demográfiai kihívások előjelére rendkívül nagy hatással bíró családpolitika konkrét, hazai eszköztárára összpontosult. Az előadás során terítékre került többek között a bruttó bér 100 %-ra megemelt csecsemőgondozási díj megújult feltételrendszere, a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelemadó-mentességének újdonsága, a babaváró hitel kedvező konstrukciója, a nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye, vagy éppen a gyermeküket nevelő nők foglalkoztatási rátájának utóbbi évtizedben tapasztalt számottevő növekedése.
Miniszter asszony előadásában kiemelte, hogy a magyar embereknek eredendően fontos a család, Magyarország pedig az családbarát mentalitású nemzet, melynek említett családpolitikai intézkedései határozott értékvállaláson nyugodnak. Ekörben került kiemelésre többek között az alanyi jogon járó támogatásokkal szemben a garantáltan és közvetlenül a gyermekekhez eljutó, illetve a munkavállaláshoz kötött megoldások előnyben részesítése.
Az előadás záró gondolatai rávilágítottak arra, hogy bár az emberi biológia nincsen tekintettel a változó életmód, a felgyorsuló életstílus napjainkban elterjedt jelenségére, ennek dacára a jó családpolitika célja, hogy azon munkálkodjon, hogy minden ember akkor és annyi gyermek vállalásával alapíthasson családot, amikor és ahogyan szeretné. A fenti célkitűzés révén megismerhettük, hogy egy ilyen átfogó támogatási rendszer képes csupán ezeket az akadályokat elgördíteni, és biztosítani azt, hogy Magyarországon ne csupán a tervezett gyermekek 60% -a szülessen meg.
Szerző: Dittrich Anna
Kép: Szilágyi Dénes