Két csapatban képviseltették magukat hallgatóink az idei versenyen, mindkét csapat be is jutott a döntőbe, a legjobb 4 közé.
Fodor Márk Joszipovics a Trojka csapatával indult és a szelektív hulladékgazdálkodás problémájára fókuszált. Turú Márton és Dabóczi Bence Ludovika Collegium elnevezésű csapata az ügyintézés egyszerűsítésére koncentrált. A résztvevőkkel készített interjúban megmutatjuk a verseny kihívásait, és megismerhetjük, miért is ezeket a problémákat választották pályamunkájuk alapjául.
Milyen motivációkkal neveztetek a versenyre?
Joszip: 2020-ban már volt szerencsém részt venni a versenyen egy másik csapattal, ahol a legnagyobb meglepetésünkre először bejutottunk a döntőbe, ott pedig a 3. helyet és egy különdíjat értünk el. A tavalyi sikereken felbuzdulva biztos voltam abban, hogy idén is meg szeretném próbálni a kihívást.
Bence: Már a féléves LC-céljaim között is szerepelt a versenyen való részvétel, amit azért vállaltam, mert kíváncsi voltam hogyan tudnék egy – az én szakterületemtől távolabb álló -feladatban részt venni. Csapattársammal, Turú Mártonnal hamar megtaláltuk a közös hangot, ami tovább bíztatott a versenyen való jó szereplésre.
Miért választottátok az adott problémákat?
Bence: Mindkettőnk életében sok helyen jelen van a sokszor felesleges, rengeteg időt igénylő adminisztratív ügyintézés, és erre a problémára kerestünk egy komplex, átfogó megoldást. Mint később kiderült, a szakmai zsűrinek ez volt a legnagyobb kritikája is a projektünkkel kapcsolatban, hogy egy alkalmazásban összefogni szinte minden ügyéntézéssel kapcsolatos feladatot lehetetlen.
Joszip: A brainstorming során törekedtünk arra, hogy kézzelfogható, a mindennapokban általunk is tapasztalt problémákra keressünk “egyszerű, de nagyszerű” megoldásokat, így esett a választásunk a szelektív hulladékszállítás racionalizálására.
Hogyan zajlott a munka? Mit tett hozzá a mentorálás, az élő döntő az eredeti koncepciótokhoz?
Joszip: A csapattársaimmal előzetesen felosztottuk a feladatokat, Bagi Dorka a szakmai előkészítésért, a szükséges információk összegyűjtéséért felelt, Dibusz Bendi a konkrét ötletünk kidolgozásán dolgozott, én pedig alapvetően a koordinációs feladatokat és a grafikai tervezést láttam el. A mentorunkkal való konzultáció praktikus szempontból nagyon hasznosnak bizonyult, fontos tippeket és javaslatokat kaptunk az ötletünk és előadásunk csiszolásához, de az alapvető koncepciónk tartalmán nem változtatott.
Bence: Az elején inkább ötletelés, gondolkodás jellemezte a munkát, majd amikor megegyeztünk a főbb irányvonalakban, mindenki megkapta a projektben hozzá legközelebb álló kidolgozandó részt. Amikor ezekkel elkészültünk egy hosszabb időre összeültünk, és megcsináltuk magát a diasort. A mentorálás sajnos nálunk csak egy fél órás online beszélgetés keretében valósult meg, de ott rengeteg építő kritikát kaptunk, melyet a döntőre való felkészülés során bele is építettünk a projektünkbe.
Mi volt a számotokra a folyamat csúcspontja?
Bence: Számomra mindenképpen a döntőben való szereplés jelentette a csúcspontot. A szakmai zsűri előtt való prezentáció mindenképp kihívás, de nagyon élvezetes feladat volt.
Joszip: Amikor elkészült az anyag: sok energiát tettünk bele a prezentáció minőségébe, hogy a szakmai tartalmat és a megjelenést összhangba hozzuk. Ez természetesen okozott feszültséget is, lévén egy prezentáció nem feltétlen bír el annyi információt, amennyit mi fejben (és a döntőn szóban) hozzáfűztünk a diákhoz. Amikor ennek a folyamatnak a végére értünk, az mindannyiunk számára hatalmas megkönnyebbülést és örömet jelentett.
Mit tanultatok magatokról a részvétel során?
Bence: Én magabiztosabb lettem éles helyzetekben, kamerák előtt való beszédhelyzetekben, melyekben mindenképp fejlődni szerettem volna. Mivel eddigi tanulmányaim során nem voltam ilyen jellegű együttműködésekre rákényszerítve, nem is volt sok tapasztalatom ilyen intenzív csapatmunkákban, melyek gyakorlására kitűnő lehetőség volt az MCC Smart City Challenge.
Joszip: Ugyan a csapattársaimmal régóta dolgozunk együtt különböző projekteken az egyetemen, minden egyes újabb közös munka ráébreszt minket arra, hogy a barátságunk konfliktusállónak bizonyul.
Szerző: Prajczer Petra
Fotó: MCC DJP Smart City Challenge, forrás: https://www.facebook.com/mccsmartcitychallenge/photos/pcb.1222205654923430/1222204608256868 letöltve: 20221.12.02.