A Ludovika Collegium hallgatói számos nemzetközi sajtótermékből tájékozódnak, hogy minél jobban megérthessék a világ eseményeit. Ezúttal Péterfi Botond, a BCE Nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatója szemlézi többek között a The RAND Blog, Le Monde Diplomatique legérdekesebb híreit.
The RAND Blog – Is Russia about to make a ’serious mistake’ in Ukraine?
https://www.rand.org/blog/2021/11/is-russia-about-to-make-a-serious-mistake-in-ukraine.html letöltve: 2021.12.01.
A RAND kommentárjában az orosz-ukrán kapcsolatok közeljövőben várható fejleményeiről olvashatunk. A Politico számolt be először arról, hogy műholdfelvételek szerint orosz páncélos egységek, önjáró tüzérség és harckocsik halmozódtak fel Fehéroroszország közelében, valamint Moszkva mellől katonai járműveket helyeztek át az ukrán határra. Biden elnök biztonsági tanácsadója, Jake Sullivan erre úgy reagált, hogy az Egyesült Államok konzultál a szövetségesekkel és partnerekkel. Mindenesetre a Kreml Ukrajnával kapcsolatos céljai továbbra bizonytalanok, hiszen az említettekhez hasonló aggasztó jelek korábban sem feltétlenül jelentettek közvetlen fenyegetést. Talán Moszkva csak arra törekszik, hogy elriassza az Ukrajnának nyújtott további nyugati katonai támogatást. Azonban, ha Oroszország fokozná a fenyegetéseket, a Nyugat is hozhatna erősebb intézkedéseket. A szerző szerint bármi is Moszkva célja, a Nyugat mindenképpen figyelni fog, és amennyiben szükséges, az orosz fenyegetéseket nyugati válaszlépések fogják követni.
What is artificial intelligence and how does the EU plan to regulate it?
https://www.euronews.com/2021/11/09/what-is-artificial-intelligence-and-how-does-the-eu-plan-to-regulate-it letöltve: 2021.12.01.
A mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeiről és a hozzá kapcsolódó Európai Uniós szabályozási tervezetekről számol be az Euronews. A téma kimondottan aktuálisnak tekinthető, hiszen annak ellenére, hogy talán futurisztikusnak hangzik, a mesterséges intelligenciát az európai polgárok már napi szinten használják. Az európai versenyjogi biztos (aki egyben a digitális ügyekért felelős), Margrethe Vestager nyilatkozata alapján a mesterséges intelligencia (AI) hasznos felhasználásának lehetőségei óriásiak: kevesebb környezetszennyezés, jobb orvosi ellátás, jobb lehetőségek, jobb oktatás és több lehetőség arra, hogy a polgárok részt vehessenek a társadalomban. A versenyjogi biztos továbbá azt is hangsúlyozta, hogy az AI a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemben és a kiberbiztonság fokozásában is felhasználható. A cikk öt aspektus mentén mutatja be a felhasználási lehetőségeket, illetve ezek szabályozási opcióit. Zárásként azt emelik ki, hogy az EU-nak mindenképpen meg kell találnia az egyensúlyt a mesterséges intelligencia kínai állami alkalmazása és az USA megközelítése között, és saját sémát kell kidolgoznia.
Britain’s Culture War, Live On Television
https://www.theamericanconservative.com/articles/britains-culture-war-live-on-television/ letöltve: 2021.12.01.
Egy teljesen új brit televíziócsatorna indulásának körülményeit ecseteli a The American Conservative. Nagy-Britanniában utoljára 20 éve indult friss hírcsatorna, amikor tavaly júniusban elindult a GB News – a brit hírekről való tudósítás újszerű módjának ígéretével jött létre. Miközben az online sajtó folyamatosan alakult az elmúlt években, a brit televíziós híreket nagyrészt érintetlenül hagyták. Érdekesség, hogy az EU-népszavazás eredménye után több hírcsatorna, például a közpénzekből finanszírozott BBC is több, mint három éven át támogatta a maradáspártiakat, hogy megakadályozza a Brexitet. Tágabb értelemben, az elmúlt időszakban a brit tévéhíreket kritika érte, hogy nem reagálnak a Londonon kívüli problémákra és aggodalmakra. A GB News olyan szolgáltatást kíván nyújtani, amely szorosabban kapcsolódik az emberek mindennapi életéhez és a lakóhelyükhöz. A GB News színre lépése tovább erősítette a brit kommentátorok körében (minden politikai oldalon) azt a tendenciát, hogy az Egyesült Államokat hibáztatják az amerikai kultúrharcos viták Egyesült Királyságba történő importálásáért.
The Role of U.S. Airpower in Defeating ISIS
https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RBA388-1.html letöltve: 2021.12.01.
Ez a RAND elemzés arról szól, hogy az Egyesült Államok és koalíciós partnerei hogyan alkalmazták a légierőt az ISIS ellen. Arra tesz próbálkozást, hogy stratégiai és műveleti szintű meglátásokat nyújtson, amelyek segíthetnek a közös erőknek és a koalíciós partnereknek abban, hogy jobban fel tudjanak készülni a jövőbeni légi háborúkra ellenfeleik ellen. A szöveg főbb következtetései közé tartozik, hogy az agresszívabb légi műveletek némileg felgyorsíthatták volna az ISIS legyőzését, azonban valószínűleg nem változtatták volna meg jelentősen a történések idővonalát. A lehetőséget kínáló, kritikusan fontos eszközök, például a távirányítású repülőgépek és a légi utántöltő repülőgépek létfontosságú képességeket biztosítottak, és nagy volt rájuk a kereslet. Az olyan alapvető háborús készségeket, mint a tudatos célzás és a védekező légvédelmi műveletek, évek óta először alkalmazták harci műveletben, ami e készségek újjáélesztését tette szükségessé. Viszont tény az is, hogy a civil halálesetek megelőzésére és a járulékos károk csökkentésére irányuló szükséges erőfeszítések kimerítették a precíziós irányítású lőszerek készleteit, így a későbbiekben hatékonyabbá kellene tenni a célkijelölési folyamatokat.
Le sport, nouvelle vitrine du Kosovo
https://www.monde-diplomatique.fr/2016/02/GAUTIER/54716 letöltve: 2021.12.01.
Az utolsó általam szemlézett írás egy átfogó, elemző jellegű szöveg a francia Le Monde Diplomatique hasábjairól Koszovó és a sport kapcsolatáról. A cikk azt mutatja be, hogyan igyekszik Koszovó az életképességét és legitimitását bizonyítani a sportot használva. Koszovót csak mintegy száz ország ismeri el államként, és még mindig messze van attól, hogy felvegyék az Egyesült Nemzetek Szervezetébe (ENSZ). A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) viszont 2014. december 9-én különösebb nehézségek nélkül felvette. Azon a napon az ország külügyminiszter-helyettese azt nyilatkozta, hogy a koszovóiak valószínűleg a függetlenségük kikiáltása óta a legfontosabb eseményt ünneplik. Szerinte ez nem csak a sportolóknak, hanem egész Koszovónak óriási megtiszteltetés, mivel a sportnak köszönhetően nemzetüknek van oka büszkének lenni, miközben több másik területen még mindig harcolniuk kell a nemzetközi elismerésért. Úgy vélem, konklúzióként kijelenthető, hogy a sport diplomáciai szerepét továbbra sem becsülhetjük alá.
Írta: Péterfi Botond
Képek: pexels.com