A világban történő események megértéséhez elengedhetetlen, hogy hiteles forrásokból tájékozódjunk. Dabóczi Bence orvostanhallgatóként a covid indiai jelenlétét szerette volna megismerni. Az alábbiakban egy általa szemlézett cikket teszünk közzé.
Is India prepared for omicron?
The Economist, 2022.01.08., https://www.economist.com/asia/2022/01/08/is-india-prepared-for-omicron
Az Economist lapjai között olvashatunk a koronavírus járvány új kihívásáról, az omikron variáns terjedésének indiai predikciójáról. Köztudott és szomorú hír, hogy az előző járványügyi hullámot kiváltó delta variáns több mint ötmillió indiai halálát okozta. Ez, és az indiai kormány által bevezetett járványügyi intézkedések a lakosság körében is elégedetlenséget és ellenállást váltottak ki.
Az omikron variáns terjedési képességei miatt biztosan egy új hullámot fog okozni Indiában. Ezt alátámasztja Paul Kattman, a Cambridge University kutatója, az indiai koronavírus fertőzés terjedését megjósoló alkalmazás kifejlesztője. Az eddigi adatok alapján szuperexponenciálisnak nevezte a járvány felfutását, amit alátámasztanak a december közepi napi esetszámok (több mint 91 000 megbetegedés), illetve a nagyobb indiai városokban tapasztalható növekedési ráták.
Mindezek ellenére India felkészültebb, mint tavaly: majdnem a lakosság fele kétszer is be van oltva a vírus ellen, és az előző fertőzésekből származó immunitás is milliókat érint. Érdekes tény, hogy a jelenlegi antigén szintek az indiai populációban kiemelkedően magasak, de nem a sokszoros átoltottság miatt, amit a nyugati országokban tapasztalhatunk. A magas fertőzöttség következtében általános, úgynevezett hibridimmunitás alakult ki, igen jelentős áldozatok árán.
A nagy arányú átoltatlanság oka az indiai járványkezelési stratégiában kereshető: nem biztosítottak elég hamar emlékeztető és megelőző oltásokat a kiemelten kockázatos csoportoknak (például egészségügyi dolgozók), így nem csökkentették a vírus terjedését. Az egyetlen ok a reményre az, hogy az eddigi adatok alapján bár sokkal gyorsabban terjed és fertőzőbb az omikron variáns, nem okoz olyan súlyos tüneteket, mint elődjei. Így immunizálni tudja a populációt anélkül, hogy tömeges halálozáshoz vezetne.
Ezenkívül az indiai egészségügyi ellátórendszer sokkal felkészültebbnek látszik, mint múlt évben. A tavalyi járványkezelés Indiában az egyik legrosszabb volt a világon, melyről főleg az állami intézkedések tehettek. Ezekből okulva jobban felkészültek a következő hullámra, a tavaly komoly gondokat okozó orvosi oxigénből elegendő mennyiség van raktáron, a kórházi protokollok fejlődtek, az állami ellátórendszerben dolgozók felkészültebbek és a privát ellátórendszer is bevetésre kész.
Az indiai járványkezelési stratégia két lábon áll: egyrészt a reményen, hogy az omikron variáns nem lesz annyira letális, mint elődjei, és az egészségügyi ellátórendszer működésén. Az utóbbi sokkal ingatagabbnak tűnik, mert egy olyan országban, ahol még a kórházi dolgozók sincsenek mindenhol legalább kétszer beoltva, nagy probléma lesz a dolgozók megbetegedése, és így az ellátás minőségének romlása. Ez már a tavalyi évben is probléma volt, számos jelentés taglalja a járvány következtében kialakuló hatalmas orvoshiányt.
Aggodalomra ad okot, hogy a vezető politikusok sem veszik elég komolyan a járvány jelentette veszélyt. Narendra Modi, az ország miniszterelnöke több vallási és politikai gyűlést kezdeményezett, melyek hatalmas rizikót jelentenek a járvány közepette. Az eredményes járványkezelés érdekében a rövidtávú politikai előnyöket fel kell adni.
Írta: Dabóczi Bence
Kép: pexels.com