A világpolitika aktuális eseményeiben való eligazodást segíti, ha figyelemmel kísérjük a nemzetközi sajtó tudósításait. Ezúttal Kőszegi Anna, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jogász osztatlan képzésének végzős hallgatója gyűjtött össze El Salvadorról és a bitcoin rendszerről értékes információkat.
El Salvador újragondolja bitcoin rendszerét (Matthew Sparkes)
https://www.newscientist.com/article/2306640-el-salvador-revamps-bitcoin-wallet-after-complaints-of-theft-and-fraud/
New Scientist – 2022. február 3., letöltés ideje: 2022. 04. 29.
Miután 2020-ban a közép-amerikai állam, El Salvador elfogadta azt a törvényt, mely a bitcoint hivatalos fizetőeszközzé tette az országban, a nagyszabású tervet most, úgy tűnik, ideje újragondolni. A fizetőeszköz bevezetésének oka Európában sem ismeretlen: EL Salvador nemzeti össztermékének egyötödét az a pénz adja, amelyet a külföldön dolgozó állampolgárok utalnak haza. Ez azonban nagyon költséges, a bankok ugyanis súlyos tranzakciós díjakat számítanak fel. Bitcoinnal mindez elkerülhető.
Az osztatlan siker elmaradt, több száz állampolgár számolt be arról, hogy az általuk kezdeményezett tranzakciók sikertelenek, vagy a számlájukról egyszerűen eltűnik a pénz. A probléma oka nem más volt, mint az állam által megalkotott pénztárca-applikációban található hibák és a szabályozásban rejlő hiányosságok. Bár az elgondolás megvalósítása egyértelműen nehézkes, El Salvador ragaszkodik döntéséhez, és az IMF januári tanácsára – miszerint jobb lenne, ha visszacsinálnák az egészet – határozott nemmel válaszolt.
A New Scientist márciusi számában Luke Taylor cikke az El Salvador-i Bitcoin projekt más oldalára világít rá.
https://www.newscientist.com/article/2309986-el-salvadors-bitcoin-gamble-draws-crypto-tourists-but-angers-locals/
New Scientist – 2022. március 1., letöltés ideje: 2022. 04. 29.
A turisták számára El Salvador már eddig is közkedvelt célpont volt, amihez a kriptovaluta csak hozzátett: mindenki látni szeretné a világ első kriptoköztársaságát. Mióta a Bitcoin hivatalos fizetőeszköz, a turizmus 30 százalékkal megugrott, az ország elnöke, Nayib Bukele pedig tele van nagyszabású tervekkel, ami az új valutát illeti. Egy a megvalósíthatóbbak közül az az elgondolás, hogy El Salvador-i állampolgárságot kaphassanak mindazok, akik legalább 100 ezer dollárt fektetnek Bitcoinba. Bukele másik nagy terve egy adómentes, mesterséges, Bitcoin logó formájú metropolisz létrehozása a Conchagua vulkán lábánál, amelyet a vulkán geotermikus energiáján keresztül látnának el elektromossággal. Ennek érdekében bevezetnek egy úgynevezett „vulkánkötvényt” is; a befolyó összeg fele a város építését szolgálja majd, a másik felét pedig bitcoinba fektetik.
Felmérések szerint a lakosság 66 százaléka ellenezte a kriptovaluta bevezetését, 87 százaléka pedig azt nyilatkozta, hogy eddig még semmilyen haszna nem származott az új fizetőeszközből. Általánosságban csekély a bizalom az új rendszerben, korrupciótól tartanak. A polgárok nincsenek egyedül aggodalmaikkal: az Amerikai Egyesült Államok Szenátusa vizsgálja, fennáll-e a veszélye, hogy El Salvadorban a bitcoint pénzmosásra használhatják, az IMF pedig arra kéri Bukelét, hagyjon fel a tervvel, amíg még nem késő.
Nayib Bukele hatalomszerzése EL Salvadorban
Nayib Bukele’s power grab in El Salvador | The Economist
The Economist – 2020. május 7., letöltés ideje: 2022. 04. 29.
A The Economist cikkéből felismerhetjük, mit érdemes tudni a korábbiakban már sokat emlegetett El Salvador-i elnök, Nayib Bukele hatalomra jutásáról.
Kritikusai szerint gyengíti a demokráciát, míg saját családját gazdagítja a 38 éves Bukele, aki valaha jogi tanulmányokat folytatott, de félbehagyta az egyetemet. Miután húszas éveit éjszakai klubok vezetésével töltötte, amikbe a családja pénzt fektetett, San Salvador város polgármestere lett, újjáépítette a város főtereit, és – saját bevallása szerint – visszavette a hatalmat a bandáktól. A tavalyi választási kampány során elitellenes jelszavakkal nyert, fő jelszava az évtizedeken át egymást váltó két párt korrupt uralmának felszámolása volt.
Bukele áprilisban átlagosan 25 percenként posztolt a Twitteren, és a hagyományos, demokratikusabb kormányzási módok helyett láthatóan „kreatívabb” megoldásokat választ. Amikor a Legfelsőbb Bíróság úgy ítélte, az elnök nem vezethet be karantént a törvényhozó szerv hozzájárulása nélkül, Bukele mégis így tett, majd Twitteren közölte: a salvadoriak élete többet számít, mint „öt ember véleménye”. Egyelőre úgy tűnik, az emberek nyitottak a fiatal elnök által eszközölt változtatásokra, a kivándorlás ugyanis csökken, mióta ő az elnök.
El Salvador fiatal demokrácia, mindössze 25 éve született újjá egy 12 éven át tartó polgárháborút követően, amelyben 75 ezer ember halt meg. A békekötés ellenére vannak, akik úgy gondolják, a harc még ma is tart, és sokan menekülnek el a bandaháborúk elől. El Salvador az amerikai kontinens legerőszakosabb országa, az éves gyilkossági ráta az Egyesült Államok adatainak tizenötszöröse. A kezdeti élénkülés után a gazdasági növekedés jelenleg két százalékon áll, ami a fele a közép-amerikai átlagnak.
Bukele elnök bizalma családjában és közeli barátaiban van: felesége, Gabriela vezeti kabinetét, nagybátyja a kereskedelmi államtitkár, keresztfia apja vezeti az exportügynökséget, gyermekkori barátai pedig a kikötői hatóságért és a földművelési minisztériumért felelnek. A kormányhoz közel álló szakemberek szerint legjobban fivéreiben bízik, és az elnökségre családi vállalkozásként tekint. Hogy az emberek mindehhez mit szólnak, az fogja eldönteni, javulnak-e majd azok a tényezők, amelyek eddig sok állampolgárt elvándorlásra késztettek: a szegénység és a bűnözés. Úgy tűnik azonban, hogy Bukele ötéves tervét meghiúsította a világjárvány; nem halad az ígéretek megvalósításával.
Gyűjtötte és fordította: Kőszegi Anna
A borítókép forrása: cryptofalka.hu