2022. október 20. csütörtökön került megrendezésre a Habsburg Ottóról szóló, a Rubicon Intézet és a Habsburg Ottó Alapítvány által közösen szervezett beszélgetés. Az esemény a magyar trónörökös születése 110. évfordulójának ünnepi eseménysorozatához kapcsolódott. A beszélgetésnek az impozáns Magyarországi Evangélikus Egyház kápolna előadóterme adott otthont. A Ludovika Collegium népes számban képviseltette magát az eseményen. Az előadás témája Habsburg Ottó élete és pályafutása volt.
Habsburg Ottó szerteágazó, gazdag közéleti és politikai öröksége napjainkban is jelentős, hiszen eltökélt és következetes munkát folytatott egy, a szubszidiaritás elvén alapuló szabad és szuverén Európa megteremtésében. A kontinens jövőjét – hasonlóan az alapító atyákhoz – az erős nemzetállamokban látta.
Élete során kiemelt fontosságú volt számára az egykori Habsburg Monarchia részét képező népek és országok helyzete. Következetesen kiállt a közép-európai nemzetek önrendelkezéshez való joga védelmében, illetve azok euroatlanti integrációja mellett. Ennek kiváló példája a Páneurópai Piknik, amelynek védnöke volt.
Az Európa Parlament képviselőjeként töretlenül felszólalt a magyar érdekek mellett, még akkor is, ha mint magánember csupán 1987-ben, hét évtized után léphetett Magyarország területére.
A beszélgetés e három fő csapásirány mentén igyekezett Habsburg Ottó páratlan munkásságát és pályafutását bemutatni.
A beszélgetés résztvevői Prőhle Gergely diplomata, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója és a Ludovika Collegium Board tagja, Fejérdy Gergely diplomáciatörténész, a HOA tudományos igazgató-helyettese voltak, míg a moderátori szerepkört Péterfi Gábor történész és kutatótanár, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa töltötte be. A beszélgetést – mely a HO110 programsorozat második része volt – a háttérben vetített, Habsburg Ottó Alapítvány birtokában álló, egyedi hagyatéki emlékek színesítették.
Szöveg: Molnár Tibor