A Nemzetközi Főigazgatóság ismét beszélgetést szervezett a „Magyarul a világról” kerekasztal-beszélgetés sorozat keretében a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A Főigazgatóság munkatársai a HUNOR Mentőszervezet tagjaival beszélgettek a mentős, katasztrófavédelmi és tűzoltó hivatásokról, illetve a februári törökországi földrengések utáni mentési munkálatokról.
A mentőcsapatot dr. Jackovics Péter tűzoltó ezredes, Barta-Vámos László tűzoltó alezredes, Szél Norbert tűzoltó főhadnagy, Leczki Sarolta tűzoltó főtörzszászlós képviselte, illetve elhozták Karmát, a mentésekben részt vevő mentőkutyát is magukkal.
A beszélgetés során szóba került a HUNOR mentőcsapat megalakulása és mindennapos működése, illetve a magánélet összeegyeztethetősége a sokszor nagy veszéllyel járó katasztrófavédelmi hivatással.
A törökországi földrengést illetően elmesélték, hogy a hajnali 7,8-es erősségű földrengést követően már huszonegy órán belül az egyik legsúlyosabban károsult helyszínen, Antakya városában voltak. Elmondásuk szerint a látottakra nem lehetett felkészülni, hiszen a rengés következtében tízből kilenc ház megrongálódott, jelentős részük teljesen összeomlott.
A mentőcsapat tagjai elmesélték, hogy a mentések során milyen operatív nehézségekkel kellett szembesülniük, továbbá hogy milyen segítséget kaptak a helyi szervektől, illetve a törökországi magyar nagykövetségtől. A mentőcsapatnak egy leomlott luxuslakópark romjai közt kellett munkálkodnia.
A mentések során az első feladat az élő személyek felkutatása és kimentése volt a romok alól. A hat műveleti nap során végül 17 személyt, köztük 2 gyermeket sikerült kimentenie a csapat tagjainak.
Noha hősként kezelik őket, a HUNOR csapat tagjai úgy fogalmaztak, hogy csak azt tették, amire vállalkoztak, és amit tenniük kellett.
Írta: Máttyus Marcell
Fotó: Szilágyi Dénes