A világban történő események megértéséhez elengedhetetlen, hogy hiteles forrásokból tájékozódjunk. Ezúttal Péterfi Botond, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi tanulmányok alapszakon végzett hallgatója válogatott az Oroszországgal szembeni 11. szankciós csomagot érintő fontosabb cikkek közül.
EU approves 11th sanctions package against Russia over Ukraine
https://www.reuters.com/world/europe/eu-approves-11th-sanctions-package-against-russia-over-ukraine-2023-06-21/
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Az Európai Unió országainak vezetői megegyeztek a tizenegyedik szankciós csomag elfogadásában, 2023. június 21-én. A szankciós csomag az eddigi csomagok megerősítésére is szolgál, hogy ezeket ne lehessen megkerülni különféle metódusokkal, valamint megtiltja az olyan áruk és technológiák Oroszországon keresztül történő tranzitját, amelyek Oroszország katonai vagy biztonsági ágazatát segíthetik. Az EU-s tisztviselők szerint a legfontosabb újítás az volt, hogy korlátozni lehetett az érzékeny „kettős felhasználású termékek és technológiák” harmadik feleknek történő értékesítését, akik később továbbértékesíthetik azokat Oroszországnak. Az ilyen harmadik országok neve mind a 27 tagállam beleegyezésével felkerülhet az uniós szankciós szabály függelékébe.
Az ukrán gyermekek Oroszországba történő jogellenes deportálásában való részvételük miatt további 71 személy és 33 vállalkozás számára tiltották meg az EU-ba való belépést, és befagyasztották uniós vagyonukat. Az április óta készülő megállapodás megkötése azért késett, mert Magyarország és Görögország tiltakozott az ellen, hogy Ukrajna egyes vállalkozásaikat háborús támogatónak minősítse, mivel azok Oroszországban is jelen voltak. Annak ellenére, hogy a magyar OTP Bank még mindig az ukrán listán van, Magyarország támogatta a további szankciókat, és kijelentette, hogy újra fel fogja vetni az ügyet, mihelyt az EU megvitatja az Európai Békefenntartási Eszközből Ukrajnának nyújtandó újabb finanszírozási részletet.
Russia’s war of aggression against Ukraine: EU adopts 11th package of economic and individual sanctions
https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/06/23/russia-s-war-of-aggression-against-ukraine-eu-adopts-11th-package-of-economic-and-individual-sanctions/
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Az elfogadott szankciós csomag hét fontosabb területet karol fel, ami segítheti az EU-s országokat és Ukrajnát, egyúttal gyengítheti Oroszország gazdaságát az agresszió ideje alatt. Ezen területek a következők: kijátszási eszközök, tranzittilalom, import- és exportszabályozások és korlátozások, műsorszolgáltatások és szolgáltatók, utak és kikötők, személyek és cégek listázása, továbbá az energia.
Kijátszási eszközök: Az EU elhatározta, hogy jelentősen fokozza a harmadik országokkal folytatott két- és többoldalú együttműködést, valamint a technikai segítségnyújtást, hogy fellépjen az uniós szankciók egyre gyakoribb kijátszása ellen. Az EU célja ezzel az lesz, hogy Oroszországtól megtagadja az Ukrajna elleni háború folytatásához szükséges ellátást és forrásokat. Az ilyen egyedi intézkedések elfogadását követően az Unió ismét pozitív párbeszédet fog folytatni az érintett harmadik országgal.
Tranzittilalom: A döntéssel a szankciók kijátszásának kockázatának csökkentése érdekében tilos Oroszország területén keresztül szállítani több olyan árut és technológiát, valamint a légi vagy űrhajózási iparban történő felhasználásra alkalmas árukat és technológiákat, továbbá a repülőgép-üzemanyagot és üzemanyag-adalékokat, amelyek segíthetik Oroszország katonai és technológiai fejlődését, illetve a védelmi vagy biztonsági ágazat növekedését.
Import- és exportszabályozások és korlátozások: Az Európai Tanács további 87 szervezettel bővítette azon szervezetek listáját, amelyek közvetlenül segítik Oroszország katonai és ipari komplexumát az Ukrajna elleni agresszióban. Ezekre a szervezetekre szigorúbb exportszabályok vonatkoznak majd a kettős felhasználású termékek és technológiák tekintetében.
Műsorszolgáltatások: A Tanács további öt médiumra kiterjesztette a műsorszolgáltatási engedélyek felfüggesztését az Orosz Föderáció szisztematikus, globális médiamanipulációs és a tényeket elferdítő kampányával szemben, amelynek célja a szomszédos országok, az EU és tagállamai destabilizálására irányuló stratégiájának előmozdítása. Ezen szolgáltatók az RT Balkan, az Oriental Review, a Tsargrad, a New Eastern Outlook, és a Katehon.
Utak és kikötők: Az Oroszországban bejegyzett pótkocsikra és félpótkocsikra mostantól vonatkozik az EU által elrendelt tilalom, amely a termékek közúti szállítására vonatkozik, még akkor is, ha azokat uniós rendszámú járművek húzzák.
Energia: Megszűnik a Lengyelország és Németország számára az orosz nyersolajnak az északi Barátság (Druzhba) kőolajvezetéken keresztül történő szállítása tekintetében biztosított átmeneti kivétel. Azonban a Barátság kőolajvezeték továbbra is lehetővé teszi, hogy a Kazahsztánból vagy más, nem uniós országból származó kőolaj Oroszországon keresztül az EU-ba szállítható legyen.
Személyek és cégek listázása: Folytatódott a szankciós listára kerülő személyek és cégek szankcionálása.
EU agrees new sanctions against Russia, targeting Chinese companies suspected of circumvention
https://www.euronews.com/my-europe/2023/06/21/eu-agrees-new-sanctions-against-russia-targeting-companies-suspected-of-circumvention
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Az Oroszország peremországaiba – köztük Örményországba, Üzbegisztánba és Kazahsztánba – irányuló uniós export erőteljes növekedése aggodalmat keltett Brüsszelben, mivel felmerült annak a lehetősége, hogy illegális áruk kerülnek a Kreml kezébe. A legutóbbi szankciós csomag nem oroszországi vállalkozások egy kiválasztott csoportját célozza, amelyek a feltételezések szerint részt vettek az eddig bevezetett szankciók kijátszásában. Három kínai vállalkozás szerepel az EU listáján több, névtelenül nyilatkozó diplomata szerint is. Kína, aki az oroszok kevés megmaradt barátainak egyike a világszíntéren, most először van korlátozva aktívan az Oroszországgal szembeni uniós szankciókban.
A lista továbbá tartalmaz cégeket az Egyesült Arab Emirátusokból és Üzbegisztánból is, viszont ezek neveit még homály fedi.
New sanctions against Russia stuck in limbo over Greek-Hungarian Protest
https://www.politico.eu/article/new-sanctions-against-russia-stuck-limbo-greece-hungary-protest-ukraine-war/
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Magyarország és Görögország nincs megelégedve az Ukrajna által „háborús szponzoroknak” nevezett magáncégek listájával, amelyen számos európai cég – köztük magyar és görög is – szerepel.
Görögország szerint, amennyiben konkrét bizonyítékok merülnek fel a szankciók megsértésére vonatkozóan, ezeket technikai szinten az érintett tagállamok tudomására kell hozni, hogy ezt megfelelően kivizsgálják, és aztán megfelelő intézkedéseket tegyenek. Ez viszont nem történt meg. Hasonlóan a magyar OTP Banknál, ami „vélt dacból” szerepel Kijev listáján.
Egy uniós diplomata kijelentette, hogy bár együtt éreznek a görög állásponttal, „a kérdés az, hogy a szankció mennyire káros a fent említett országok gazdaságának”, és Görögország szerint ez magas szinten károsítja azt.
A héten tartott találkozókon Németország és mások szkeptikusak voltak a taglalt országok megnevezésével és megszégyenítésével kapcsolatban, mivel attól tartanak, hogy ez ártana a diplomáciai kapcsolatoknak, vagy hogy a gyanúsított országokat Oroszország vagy Kína felé terelné.
What are the sanctions on Russia and are they hurting its economy?
https://www.bbc.com/news/world-europe-60125659
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Az Európai Unió (EU), az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Kanada befagyasztotta az Orosz Központi Bank országaikban lévő eszközeit. Nagy orosz bankokat vontak ki a Swift nemzetközi pénzügyi üzenetküldő rendszerből, ami késlelteti az orosz olaj- és gázszállítások kifizetését. Az Egyesült Királyság más orosz bankok eszközeit is befagyasztotta, és megtiltotta az orosz cégeknek, hogy pénzt vegyenek fel. Az Egyesült Királyság kormánya tavaly februárban bejelentette egy hasonló intézkedés tervét, de 2023 májusában közölte, hogy nem hajtja végre.
Az USA, az EU, az Egyesült Királyság és más országok több mint ezer orosz vállalatot és magánszemélyt vettek célba. Köztük vannak oligarchák – gazdag üzleti vezetők, akikről úgy gondolják, hogy közel állnak a Kremlhez –, mint például a Chelsea FC korábbi tulajdonosa, Roman Abramovics.
A brit kormány szerint a nyugati országok által bevezetett pénzügyi szankciók 350 milliárd dollárt (275 milliárd font) vágtak el Oroszország 604 milliárd dolláros devizatartalékából. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint azonban a nyugati szankciók miatt Oroszország olaj- és gázexportból származó bevétele a nyugati szankciók miatt 2023 áprilisára havi 6,5 milliárd fontra (8,1 milliárd dollár) csökkent a korábbi 18,2 milliárd fontról (22,5 milliárd dollár).
Russia is getting better at evading Western sanctions on electronics, US official says
https://www.politico.eu/article/russia-better-evading-western-sanctions-electronics-war-ukraine/
Letöltés ideje: 2023.06.26.
Miközben Moszkva fokozta a szankciók kijátszására tett kísérleteit, a hadigépezetének működtetéséhez szükséges kulcsfontosságú mikrochipek és elektronikai eszközök nyugati szállítása visszaállt az invázió előtti szintre – figyelmeztetett szerdán egy magas rangú tisztviselő. A Politico birtokába jutott vámstatisztikai adatok szerint Oroszország és számos Moszkvához közel álló kaukázusi, valamint közép-ázsiai ország, köztük Grúzia, Kazahsztán és Örményország közötti kereskedelem megnövekedett a Kreml Ukrajnát ért átfogó támadásának kezdete óta.
A tizenegyedik szankciós csomagot ezen forgalom csökkentése érdekében tervezték. Számos nemzetnek azonban fenntartásai voltak a megállapodással kapcsolatban. Görögország és Magyarország nem volt hajlandó aláírni a megállapodást, mert Ukrajna néhány vállalatukat a „háborús szponzorok” közé sorolta, míg Németország és Franciaország attól tart, hogy a kijátszás tilalma miatt megromolhatnak kapcsolataik a harmadik felekkel.
Az uniós nagykövetek szerdai találkozóján az Európai Bizottság – amely már enyhített eredeti javaslatain – bemutatott egy átdolgozott csomagot. Ezt később, június 21-én elfogadták, és életbe is lépett azonnali hatállyal – közölte egy, a Politico által kérdezett diplomata.
Gyűjtötte és fordította: Péterfi Botond
A kiemelt kép forrása: Reuters