Először került kiosztásra, hagyományteremtő szándékkal, a Ludovika Prize Díj a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A Ludovika Prize kiosztásával az egyetem olyan akadémiai személyeknek az életművét, teljesítményét díjazza, akik sokat tettek a „közép-európai gondolat” megerősítéséért, és munkásságuk során bizonyították, hogy elkötelezettek a Kárpát-medencei térség és Magyarország ügye iránt. Az átadón Deli Gergely rektor úr mondott köszöntőbeszédet, kiemelve, hogy a Ludovika Akadémiát létrehozó törvény kihirdetésének évfordulóján kerül átadásra a díj, amely szimbolikusan is jelképezi a Magyarországért való tenni akarást.
A szenátus döntése alapján Prof. Dr. hab. Stanisław A. Sroka, „Magyarország barátja”, a krakkói Jagelló Egyetem Történettudományi Karának dékánja kapta először a díjat, aki életét a középkori lengyel és magyar kapcsolatok kutatásának szentelte. A lengyel-magyar barátság szerepe az egyetem számára kiemelt jelentőséggel bír, ekképp szorosan összefügg a kitüntetett tudós szakmai érdeklődésével.
Dr. Mitrovits Miklós, az Eötvös József Kutatóközpont Közép-Európa részlegének kutatója méltatta Stanisław Sroka professzor urat. Laudációjában a Jagelló Egyetem gazdag magyar kapcsolatokkal bíró múltja mellett a tudós lengyel-magyar kapcsolatok erősítéséért tett erőfeszítéseinek jelentőségéről is beszélt.
Stanisław Stroka professzor úr magyar nyelven tartott átfogó előadást életútjáról és a magyar-lengyel kapcsolatok terén kifejtett munkásságáról, továbbá annak kiemelt jelentőségű élményeiről. Professzor úr előadását személyes történetekkel is színesítette: így került szóba többek között a magyar nyelv elsajátításának nehézsége és a magyar történészekkel zajló azon vitája is, hogy Károly Róbertnek vajon hány felesége is volt.
Az ünnepség Prőhle Gergely, az egyetem Stratégia Tanulmányok Intézetének igazgatója által moderált kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, ahol Kovács István, Dr. Maciej Szyymanowski és Stanisław Stroka professzor urak beszélgettek a magyar-lengyel közös történelem múltjáról, jelenéről és jövőéről is, mindezt személyes beszámolókkal színesítve. A beszélgetés során szóba került a fiatalokkal történő kapcsolatteremtés, a sport, így a lengyel-magyar bicikliverseny építőereje, továbbá az 1997-es nagy lengyelországi árvíz során nyújtott magyar segítség.
A napot a visegrádi együttműködés fájánál tett emlékkő-elhelyezéssel zárták.
Írta: Máttyus Marcell
Fotó: Szilágyi Dénes