A Ludovika Collegiumban töltött egy év alatt biztossá vált számomra, hogy az egészségügyi tanulmányaim mellett komolyabban szeretnék foglalkozni a közigazgatással. Különösen érdekelt ezen ismereteim összekapcsolása, és szerettem volna részletesebben elmélyülni az egészségügyi rendszerek működésében – hallgatónk, Mátó Gréta beszámolóját az alábbiakban olvashatjátok.
A kollégiumot megelőzően szülésznőként végeztem a Semmelweis Egyetemen, és itt is folytattam a tanulmányaimat a kollégiumi felvételt követően, Egészségügyi menedzser szakon. Az egyetemi képzés mellett rendkívül nagy lehetőséget adott a kollégium a tudásanyagom szélesítésében és az interdiszciplináris ismereteim bővítésében. Nagy ösztönző volt a kollégiumi környezetem abban a döntésemben, hogy az egészségügyi szektorban az igazgatási rendszerek iránt kezdtem érdeklődni.
Az Országos Kórházi Főigazgatóságnál (OKFŐ) 2024 októberében kezdtem dolgozni mint szakmai projektasszisztens. A munkakör betöltése azért is volt kifejezetten izgalmas számomra, mert hihetetlenül sokféle nemzetközi projektbe kaphattam betekintést általa. Több projekt esetében is segítséget nyújthattam a projektmenedzsereknek a munkájuk elvégzése során akár szakmai, akár operatív téren. Főleg projektfenntarthatósági és projektkommunikációs munkacsoportokban dolgozom, amelyek igazán változatos és tartalmas elfoglaltságot jelentenek. A kollégiumban elsőéves koromban kezdtem el a kommunikációs műhelyben tevékenykedni, social media tartalomgyártóként, így az ott elsajátított tudást is kifejezetten hasznosnak találom a jelenlegi munkámhoz.
2024. november 4–5-én vehettem részt első nemzetközi konferenciámon, mely a JA HEROES projekt Interim Event-je volt (Joint Action on HEalth woRkfOrce to meet health challEngeS), az OKFŐ szervezésében. A HEROES-ban a kommunikációs munkacsoport tagjaként részt vettem az esemény szervezésében és lebonyolításában is, azonkívül a HEROES social media platformjaira gyártottunk tartalmakat. A projektben 19 európai ország és 51 partnerszervezet dolgozik együtt az egészségügyi munkaerő tervezési kapacitásának fejlesztésén, hogy biztosítsák az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségét, fenntarthatóságát és ellenálló képességét.
Magyar részről az OKFŐ mellett a Semmelweis Egyetem is képviseltette magát az eseményen, amely elképesztően jó lehetőséget biztosított a kapcsolatteremtésre és az együttműködések továbbfejlesztésére. A fenntarthatósági tervek és szakpolitikai keretek mellett az egészségügyi adatok optimalizálásáról és az egészségügyi munkaerő-tervezésről is nagyon sok szó esett. Ezek mellett megvizsgáltuk a fejlesztések nemzeti akcióterveit, közösen értékeltük az országok jelenlegi helyzetét a projektben, valamint a lehetséges fejlesztendő területeket. A cselekvési tervek gyakorlati megvalósítása a projekt következő szakaszában fog lezajlani, így ezek tanulmányozására különösen nagy hangsúlyt fektettek a résztvevők. Az esemény második napján workshopok keretében brainstormingoltak a résztvevők. Különösen nagy élmény volt, hogy részt vehettem csapattagként a magyar oldalról. Itt megoszthattuk más országainkkal a tapasztalatainkat, az itthoni jógyakorlatokat, és meghallgathattuk az ő oldalukat és véleményüket, esetleges javaslatukat a hazai kihívásokról.
A konferencia nemcsak a szakmai tudásom bővítésében segített, hanem nagy értéket képviselt számomra a rendezvényszervezési tapasztalatok terén is. A nemzetközi környezet és a különböző országok képviselőivel való közvetlen együttműködés lehetősége segített abban, hogy még inkább elmélyítsem tudásomat az egészségügyi rendszerek működésében és azok nemzetközi szintű koordinálásában. Azt érzem, a kollégiumi tanulmányaim erős alapot képeznek az ilyesfajta munkakörök betöltésében, mivel a soft skilljeink fejlesztésére kifejezetten nagy hangsúly van fektetve, azok felhasználása pedig bármilyen munkakörben hasznos és kifizetődő hosszú távon.
Írta: Mátó Gréta