Az idei tematikus ívek közül 7 hallgató a Településfejlesztést választotta. A félév során számos meghívott előadó, köztük egykori és jelenlegi főépítészek, mesterségesintelligencia-szakértő, vagy épp Józsefváros alpolgármestere tette tiszteletét. A sort még számos kiváló, szakértelemmel bíró vendég felsorolásával folytathatnánk.
Azt, hogy mit adott nekünk a kurzus, nem pusztán számokkal és kézzelfogható eredményekkel tudjuk megmutatni. Ugyanis olyan szemléletmódot sajátítottunk el, amit a jövőben bárhol, bármilyen területen kamatoztathatunk. Mégpedig az együtt gondolkodást, az odafigyelést, a különböző szempontok figyelembevételét, más-más szakértők igényeinek átlátását, megértését.
Az idei szemeszterben is megrendezésre került az LC Hackathon, ahol a félév során szerzett tudásunkat segítségül hívva egy olyan projekten dolgozunk, amely aktuális problémákra, kihívásokra keres megoldásokat. Kurzusunk keretein belül ez a téma „A Ludovika Collegium mint intézmény és épület integrálása a józsefvárosi vérkeringésbe” volt.
A kurzuson részt vett hallgatók két csoportra oszlottak, és külön-külön dolgoztunk ki ötleteket. Azonban hamar rájöttünk, hogy mindkét csoport a fiatalok megszólításában, elérésében látta a megoldást. Így a félév végére egy csapattá álltunk össze, összeadtuk a tudásunkat, megosztottuk egymással meglátásainkat, és egy közös projektet dolgoztunk ki.
A digitalizáció, edukáció, ismeretterjesztés, inkubátor programok, vállalkozásfejlesztés, egyenlőség és közösségfejlesztés volt számunkra a fő cél, ennek mentén rövid, közép és hosszú távú programjavaslatokat mutattunk be a május végén megrendezésre kerülő zárókonferencián. A programjavaslatok között szerepelt például a pénzügyi tudatosság növelése a fiatalok körében, a tanulási terek létrehozása, a digitális felzárkóztatás, illetve fejlődés, a tematikus séták általi ismeretterjesztés, a grundbajnokságok, kvízestek megszervezése. Ezen munkatervek részletesen kerültek kidolgozásra, víziót alkottunk minden tervre, időtávot és költségterveket, kereteket határoztunk meg.
A közös munka során érezhettük igazán azt, hogy mennyire fontos az együttműködés és az, hogy a versengésből igazából kialakulhat egy szuper kooperáció is, ami még inkább előrevitte végül a csapatunkat. Amennyiben a projektben szereplő tervek megvalósulnának, abban az esetben kijelenthetnénk, hogy Józsefváros számára a Ludovika Collegium lenne a jövő fészke.
Szerző: Bogdány Virág