Immár második alkalommal valósította meg Baján, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem VTK campusán nyári táborát a Ludovika Collegium közössége. Augusztus 29. és szeptember 1. között nyílt az első komolyabb lehetőség arra, hogy a tavaszi felvételi folyamat során fölvételt nyert hallgatók találkozzanak és alaposabban megismerkedhessenek mind a képzési programmal, mind felsőbb éves hallgatótársaikkal, továbbá a Programkabinet és a Board tagjaival, valamint olyan exkluzív vendégekkel, akik jelenlétükkel, változatos programok keretében mutathatták meg, miről is szól voltaképpen az LC.
Ennek megfelelően a csütörtöki első nap délutánján rögtön az NKE rektora tett eleget Velkey György programigazgató – egyben a beszélgetés moderátora – meghívásának, és egy izgalmas panelbeszélgetés során köszöntötte a résztvevőket. Dr. Deli Gergely mindamellett őszinte szavakkal beszélt egyrészt saját életútjáról, karrierútja fontos mérföldköveiről, azokról a döntésekről, melyek következtében a tudományos területen a római jog mellett köteleződött el. Másrészt szó esett azokról a kihívásokról, amelyek szerinte az LC hallgatóira várnak az elkövetkező időszakban, külön hangsúlyozva, hogy akik az LC-s közösséghez tartoznak, azok számára a közigazgatási ethosz képviselete, a közjó és a közügyek mindenkori szolgálata felelősségteljes, ugyanakkor szép kötelességként tekinthető. Továbbá ösztönözte a Ludovika Collegium hallgatóit, hogy az egyéni tanulmányi sikerek mellett fókuszáljanak azokra a lehetőségekre, ahol a szervezet mint közösség képviseletében mutathatnak fel eredményeket, előtérbe helyezve a csoportos szakmai projektek, versenyek szerepét. A jó hangulatú és végig leplezetlenül őszinte beszélgetés zárásaként a hallgatóknak is lehetőségük nyílt kérdéseik föltevésére. Az egyéni bemutatkozásra lehetőséget kínáló, ismerkedős játékkal megfelelő módon, oldott hangulatban végződött a csütörtök.
A pénteki napon hol együtt, hol csoportbontásban zajlottak a programok, amelyek során immár részletekbe bocsátkozóan kerültek tárgyalásra a különböző programelemek. Ennek értelmében délelőtt a felsőbb évesek az őszi félévre meghirdetett tematikus ívekkel (Népességtudomány és népességpolitika, valamint Dezinformáció, propaganda, fake news), az elsőévesek pedig az alapozó kurzusokkal, illetve a Teljesítményértékelési Rendszer felépítésével ismerkedhettek meg. A délután folyamán a kollégiumi épület előtt, az egyéni fejlesztők által levezényelt közös csapatépítő workshop zajlott, majd az LC szakmai irányvonalai fölött diszponáló grémiuma, az úgynevezett Board tagjai érkeztek a helyszínre, akik kisebb csoportokban, saját perspektívájukból meséltek az LC-ről, a képzés szakmai irányairól, a potenciális mentori és gyakornoki helyekről a hallgatóknak. Az estét remek hangulatú, ötletesen kidolgozott, a humort sem nélkülöző kvíz zárta, a hallgatói elnökség közreműködésében.
A szombati napon az LC-s közösség, dacolva az időjárási körülményekkel, kora délutánig tartó program gyanánt – rövid erdei nosztalgiavonatozást követően – hosszabb gyalogtúrán vett részt a gemenci erdőben. A rekkenő hőség ellenére is mozgalmas kirándulás jó feltételeket biztosított a diszkusszióra, a hallgatók és vezetőség közti ismeretségek elmélyítésére. Ezután, némi pihenőt követően került sor a félévben a tematikus ívek mellett szintén rendszeresen zajló műhelylehetőségek (szakmai, kollégiumi–közösségi, kommunikációs) bemutatására, a feladatkörök ismertetésére a műhelyekért felelős Programkabinet-tagok részéről. Jól mutatja, a szombati utolsó nap délutánja és estéje sikeredett a legintenzívebbre, hogy a szakmai gyakornoki helyek és a sárkeresztúri önkéntes LC-projekt ismertetésével párhuzamosan a szabad kézzel rendelkező hallgatók bekapcsolódhattak a közös bográcsvacsora elkészítésébe. Azonban a gasztroélmények kiélvezése előtt még egy nagyon fontos programpontra került sor: a végzős hallgatók elismerő oklevelét ünnepélyes keretek között, néhány felidézett, őszinte emlék kíséretében nyújtotta át a programigazgató – Frech Helga prefektus támogatása mellett – az érintetteknek, akik röviden vallottak arról, mit jelentett és jelent számukra ma is a Ludovika Collegium kötelékébe tartozniuk. Az este zárása az elsőévesek gólyává avatásának jegyében telt, ami leginkább kreatív feladatok megoldásában öltött testet, melynek tetőpontjaként az elrejtőzött (egy felsőbb éves hallgató által megelevenített) Mária Ludovikát kellett a csapatokban mozgó elsőéveseknek megtalálniuk.
A tényleges táborzárást a vasárnapi reggelit követő élménybeszámoló jelentette: itt az összes résztvevő kifejthette, előzetesen mit várt és végül mit kapott a Ludovika Collegium 2024-es nyári táborától. Örömteli, hogy a döntően pozitív vélemények alapján a hallgatók meghatározó élményekkel gyarapodtak és biztató közelségbe kerültek ahhoz, hogy zökkenőmentesen indítsák az előttünk álló, kihívásokban bővelkedő 2024/25-ös tanév őszi szemeszterét.
Szerző: Hajnal Dominik
Fotó: Sarnyai Benedek, Tinkó Máté