Április közepén tartottuk meg a félév harmadik – egyben utolsó – „news briefing” alkalmát Dr. Túry György vezetésével. A középpontban ezúttal – Kína és Délkelet-Ázsia után – Afrika állt. A kontinensen zajló folyamatok megértéséhez Jason K. Stearns: Rebels Without a Cause, illetve Uzodinma Iweala: Nigeria’s Second Independence című esszéje volt segítségünkre.
Stearns arra próbált rávilágítani, hogy a számtalan afrikai országban jelenleg is zajló belharcok miben térnek el a korábbi – a kolonizációs időszak vagy a hidegháború alatti – felkelésektől. Több országban ugyanis a felkelőket gyakran az a kormány finanszírozza, amelyik ellen küzdenek, mivel mind a két félnek bizonyos szempontból gyümölcsöző üzlet tud lenni. Ezáltal a háborúzás „gazdasági alkudozássá” vált. Ezzel kapcsolatban arról folytattunk eszmecserét, hogy a nyugati országok ennek tudatában mégis milyen megfontolásokból finanszírozzák ezeket a kormányokat.
A kontinensen belül különösen érdekesnek bizonyul Nigéria, így a feldolgozást segítő kérdések egy része is rá vonatkozott. Az ország ugyanis a több mint 200 milliós (és folyamatosan növekvő) lakosságával hamarosan a harmadik legnépesebb ország lesz a világon, azonban az erős megosztottság és a folyamatosan háborúk gyakorlatilag ellehetetlenítik az országot a gazdasági prosperitástól. Egy ekkora méretű országra érdemes odafigyelni, mivel többek között bevándorlás szempontjából komoly kihívást jelenthet nemcsak a környező országok, de a világ számára is. Iweala esszéje nem csak a jelenleg uralkodó helyzetet mutatta be, hanem megpróbálta megfejteni, hogy milyen reformok útján lehetne javítani az ország helyzetén.
Összességében a „news briefing” egy remek lehetőség volt arra, hogy ne csak a felszínen zajló mindennapi aktualitásokra legyen rálátásunk, hanem kicsit mögé tudjunk látni a dolgoknak, és olyan folyamatok megértéséhez kerüljünk közelebb, amelyek közepes és hosszú távon válhatnak igazán jelentőssé.
Írta: Csóka Bercel