„Január elsején kezdtem meg a munkát a Szentszék állandó képviseletén az ENSZ-ben, ahol már az első munkanaptól kezdve aktív részese lehetek a mindennapoknak. Mint említettem korábban, feladataim két részre bonthatók: az egyes Béke és Biztonság feladatkörbe eső ülések követése, illetve azokról beszámolók készítése. Előbbi rendre az ENSZ valamelyik konferenciatermében vagy a Biztonsági Tanácsban történik, míg utóbbi a Szentszék képviseletén. A Biztonsági Tanács ülésein élőben követhettem végig, ahogy a Ramadán alatti, azonnali tűzszünetet elrendelő határozatokat megvétózzák, majd az azt követő vitákon is részt vettem.” – hallgatónk, Máttyus Marcell New Yorkban zajló külföldi szakmai gyakorlatáról írja második beszámolóját.
Az alapvető külpolitikai és történelmi ismeretek birtokában már az egyes üléseket megelőzően lehet sejteni, hogy melyik ország miként foglal majd állást, de a nyílt viták esetén külön érdekességet jelent az egyes konfliktusokban közvetlenül érintett országok felszólalása.
Az egyes országok képviseleteinek életében színes foltok az úgynevezett „sidevent”-ek, amikor az érintett állam számára kiemelt jelentőségűnek tartott témakörökben szerveznek – gyakran mindenki számára nyitott – panelbeszélgetéseket, előadásokat. A Szentszék Állandó Képviselete is számos sideventet szervezett a félév során. A Down-szindrómások világnapján Down-szindrómás embertársainkra és családjaikra hívtuk fel a figyelmet, a Család- és Emberi Jogi Központtal közösen szervezett rendezvényünkön. Az esemény egyik felszólalója volt a világszerte ismert Frank Stephens, ő maga is Down-szindrómával élő színész és aktivista, aki rávilágított, hogy a 20. század közepe óta jelentősen javult a Down-szindrómával élők élete, de a kihívások továbbra is fennállnak, amit a születés előtti tesztelés és a terhességeknél tanúsított diszkriminatív hozzáállás együttesen súlyosbít. Stephens elmesélte a Down-szindrómával élők történelemben tapasztalt társadalmi elszigeteltségét, és szembeállította ezeket a gyakorlatokat saját életével, amely tele van élményekkel, beleértve a színészi szerepeket, utazásokat és állami kitüntetéseket. Felszólalt azzal a mítosszal szemben, miszerint a Down-szindrómások élete szenvedéssel teli, ehelyett kiemelte a teljes élet lehetőségét.
Másik „sidevent”-ünk volt a 68. Nők Helyzetével Foglalkozó Bizottság (Commission on the Status of Women – CSW; a szerk.) keretében Fülöp-szigetekkel és a Santa Marta Csoporttal közösen szervezett „Innovatív partnerségek a nők és lányok kereskedelmének felszámolására” című esemény, melynek során neves előadók osztották meg tapasztalataikat az emberkereskedelem felszámolása érdekében végzett munkájukról.
Szöveg és fotó: Máttyus Marcell