
A Ludovika Collegium június 29. és július 1. között tartotta Szakmai napok elnevezésű eseményét a kollégiumban, a Ludovika Campuson, valamint az Orczy Úti Kollégiumban. A tavaszi félév lezárásán túl a rendezvény célja az volt, hogy a hallgatók bemutathassák az elmúlt időszakban végzett kutatásaikat, továbbá, hogy különböző interaktív előadásokon vehessenek részt, és a nyári szünet előtt még együtt tölthessenek pár napot a közösség építésének, erősítésének jegyében.
A rendezvény vasárnapi délutánja a ráhangolódást szolgálta: előbb közös filmnézésre került sor, a Ludovika Collegium (továbbiakban: LC) Aulájában a KIX című magyar dokumentumfilmet tekintették meg a hallgatók, amely egy nehéz sorsú család életét kíséri végig a kisebbik gyermek, Sanyi karakterének felnövésén keresztül; a coming-of-age történet a főhős gyermek- és kamaszkorát, megpróbáltatásait mutatja be, melyre egy szörnyű tragédia árnyéka vetül. A társadalmi érzékenyítést célul kitűző, megrázó filmélményt mozgalmas sportprogram követte. A hallgatóknak – bevonva a Programkabinet tagjait is – röplabdázni és focizni volt lehetőségük a Ludovika Campus szabadtéri pályáin. Az informális jellegű nap, melyre az LC alumni tagjai is meghívást kaptak, közös pizzavacsorával, remek hangulatban zárult.
A Szakmai napok második – és egyben legintenzívebb – napja Velkey György programigazgató köszöntőjét követően egy önismereti workshoppal indult, amelyet Sipka Bence pszichológus, az LC egykori egyéni fejlesztője koordinált, tehát a szakember számára nem volt ismeretlen a közeg, ahová érkezett, ami még gördülékenyebbé és dinamikusabbá tette az együttműködést. A délelőtt során az LC történetét, hivatását és identitását vonalvezetőként használva a hallgatók áttekintették az LC ötéves fennállásának mérföldköveit, a szervezet alakulástörténetét. Az intézményi fejlődés szakaszait követően a hallgatók lekövethették egyéni motivációjuk alakulását is, szakmai és közösségi szempontból egyaránt. Többek között olyan kérdésekre kerestek a résztvevők választ, hogy melyek voltak azok a pontok, amelyek növelték vagy – adott esetben – csökkentették az egyéni motivációkat, illetve mely programelemek voltak a legnagyobb hatással a közösségre a mögöttünk hagyott időszak vonatkozásában.
A program a Milyen lesz a jövő társadalma?elnevezésű workshoppal folytatódott, amelyet Dr. Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő és kollégája, Mészáros Gábor, a Védelmi Innovációs Kutatóintézet (VIKI) kutatási igazgatója tartottak. A VIKI szervezetének – mely a Honvédelmi Minisztérium része – bemutatása után a hallgatók betekintést nyerhettek a jövőkutatás rejtelmeibe, miszerint a jövő nem megjósolható, de vannak megatrendek, amelyek segíthetnek annak leképezésében. Emellett Mészáros Gábor a mesterséges intelligencia katonai alkalmazásáról tartott szakmai előadást, valamint brainstorming keretében, két szekcióra bontva a hallgatók is megoszthatták elképzeléseiket arról, hogyan képzelik el a társadalmi változásokat az elkövetkező két évtizedben, a 2045-ös naptári évvel bezárólag.
A félév egyik meghatározó szakmai lábát a belföldi és külföldi szakmai gyakorlati lehetőségek jelentették, így az ebben teljesítő hallgatók közül néhány érintett bevonásával kerekasztal-beszélgetés valósult meg, amelyet Mátó Gréta hallgató moderált. Az oldott hangulatú eszmecsere keretében a hallgatók pozitív tapasztalataikról számoltak be, többek között az Agrárminisztériumnál (Koltai Álmos), a Kulturális és Innovációs Minisztériumnál (Werner Balázs), a Nemzetgazdasági Minisztériumnál (Kádár Margit), valamint az Oktatási Hivatalnál (Dávid Levente) végzett gyakornoki munkájukat illetően. A külföldi gyakornokok közül Korein Kristóf és Németh Lizett vállalta a szereplést, előbbi a New York-i ENSZ Központ Biztonsági Tanácsánál, utóbbi Magyarország Madridi Nagykövetségén teljesített szolgálatot, akik nemcsak, hogy hamar átestek az akklimatizációs folyamatokon, hanem újfajta szemléletmódokkal, rendkívüli, felejthetetlen élményekkel is gazdagodtak a külföldi időszak során.
A gyakornoki élménybeszámolót követően Sarnyai Benedek LC-s hallgatót Tinkó Máté, az LC kommunikációs programigazgató-helyettese kérdezte a Sporttörténet és identitás című beszélgetés keretében, melynek apropóját Benedek Magyar Krónikában publikált, sporttörténeti fókuszú cikksorozata adta, ami néhány kiemelkedő magyar olimpiai siker mellett különleges sportkarriereket és sztorikat vesz górcső alá, már-már a feledés homályába vesző sportágakhoz kapcsolódó izgalmas élettörténeteket helyez reflektorfénybe. Sőt mi több, a szerző néhány anekdota mellett azt is elmesélte, szerinte miben rejlik a sport szociológiai és társadalmi jelentősége, ez alapján pedig milyen meghatározó élmények formálták saját szemléletét, ami szenvedélyét táplálja.
A hétfői nap záró etapjában a KIX című film rendezője, Révész Bálint volt a vendégünk, akivel az LC részéről Barlay Borbála beszélgetett. A hallgatóság betekintést nyerhetett a film létrejöttének, fejlődésének részleteibe, valamint lehetőség nyílt mind filmszakmai, mind a film kontextusából adódó morális kérdések feltevésére.
Az utolsó napon került sor a hallgatói TDK-dolgozatok és kutatási projektek prezentációjára. Faragó István végzős hallgatónk sportfinanszírozási témával rukkolt elő, Kovács Anna hallgatói elnökségi tag „Kamerák kereszttüzében: Az emberi jogok és a társadalmi stabilitás az EU és Kína AI-szabályozásában”, Seres Sára hallgatói elnök „Az USA szerepe a Kelet-Közép-Európa és Kína közötti kapcsolatok alakulásában”, Fodor Márk Joszipovics alumni hallgató pedig a „Közel-keleti konfliktusok” címmel tartott részletekbe bocsátkozó, aktualitásokkal bíró szakmai előadást.
A Szakmai napok záró akkordjaként a nyári időszakra vonatkozó operatív LC-s feladatokról és kitelepülési lehetőségekről (MCC Feszt, NKE Gólyatábor) esett még szó, valamint az állandó jelleggel – így a nyári időszakban is folyamatosan – zajló sárkeresztúri Máltai Jelenlét Ponton tervezett önkénteskedési lehetőségre is felhívták a figyelmet a Programkabinet tagjai, köztük a projekt koordinátora, Frech Helga.
Szerző: Csapody Sebestyén, Tinkó Máté
Fotó: Koltai Álmos, Tinkó Máté